Oblačno
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý informoval o kauzách spojených s Kaliňákom a Počiatkom, už pozná návrh trestu
Zdielať na

Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý informoval o kauzách spojených s Kaliňákom a Počiatkom, už pozná návrh trestu

BRATISLAVA / Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko už má v rukách oznámenie o začatí disciplinárneho konania. Televízii JOJ to potvrdil samotný Špirko. Disciplinárna komisia považuje jeho verejné vystúpenie ku kauzám spojeným s bývalými ministrami Robertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom za vážnejší typ previnenia a navrhuje finančnú sankciu. Prokurátorovi však stále hrozí aj strata funkcie. Vasiľ Špirko pripravuje reakciu pre komisiu, vyjadrenie nateraz neposkytol.

Prokurátor Vasiľ Špirko z Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoroval vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka, sa začiatkom marca postavil pred novinárov, kde uviedol, že bývalý minister financií Ján Počiatek a minister vnútra Robert Kaliňák mali z ministerstva vnútra prostredníctvom podozrivých aktivít vytiahnuť až 200 miliónov eur. Okrem iného uviedol, že podáva na ministra vnútra Roberta Kaliňáka trestné oznámenie za pokus o diskreditáciu jeho osoby.

"Chcem, aby boli preverené všetky skutočnosti a dôvody toho, prečo som bol takpovediac účelovo stíhaný za činy, ktoré sa nepotvrdili. Podávam preto trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a na osoby v postavení prezidenta policajného zboru, riaditeľa NAKA a riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky, a to pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu sabotáže," uviedol 8. marca Vasiľ Špirko.

Podľa Špirka sa celý príbeh začal tak, že oznamovateľ, ktorému ako obvinenému hrozil vysoký trest v inej veci, požiadal prokurátora o stretnutie. Za to, že bude rozprávať o IT zákazkach na ministerstve vnútra, chcel pre seba nižší trest. Oznamovateľ opísal Špirkovi sieť spoločností, osôb a finančných tokov.

Ako prokurátor uviedol, v roku 2010 realizoval rezort Ministerstva vnútra zákazku o dodávke sieťových komponentov a technológií. Oznamovateľ popísal Špirkovi konkrétne osobnosti a finančné vzťahy, ktoré mali byť do projektu zapojené. Prvou osobou bol "pán Milan", ktorý projekt realizoval a bol podľa jeho vyjadrení blízkou osobou pre ministra vnútra Roberta Kaliňáka a pre ministra financií Jána Počiatka. Druhou osobou bola osoba, ktorá nie je z verejného života, no používateľ ju označil ako "peňaženka".

O tendri, z ktorého mali podľa prokurátora Vasiľa Špirka získať provízie Robert Kaliňák a Ján Počiatek, už neexistujú na ministerstve vnútra žiadne doklady, informujú Aktuality.sk.  Zmluvu z tendra ministerstvo skartovalo krátko po tom, čo prípad odobrali Špirkovi.

​Vasiľ Špirko podal trestné oznámenie na Roberta Kaliňáka 12. marca.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár označil Špirkove vystúpenie ako záhradnú párty. Kováčik, že má zrejme politické ciele. Pozrite si archívnu reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy