Pellegrini na návšteve u Babiša: Nie je to len tradícia, ale vyjadrenie bratských vzťahov

11.04.2018 19:59 Noviny.sk Politika

Pellegrini na návšteve u Babiša: Nie je to len tradícia, ale vyjadrenie bratských vzťahov

Archívna reportáž
embed kód
PRAHA / Slovenský premiér Peter Pellegrini počas vsojej prvej zahraničnej cesty navštívil Českú republiku. Pellegrini poďakoval za priateľské a vrelé privítanie v Českej republike v Prahe, kde na rokovanie prišiel aj minister financií Peter Kažimír.

"Česká republika patrí aj k významných hospodárskym partnerom SR. Hovorili sme aj o potrebe venovať sa cezhraničnej infraštruktúre a deklaroval som jasné stanovisko Slovenskej republiky, že sa pripojíme k plánom Českej republiky budovať rýchlostné železničné prepojenie Praha - Brno a bol by som rád, keby pokračovalo smer Bratislava," uviedol s tým, že Slovensko si musí splniť úlohu vybudovať infraštruktúru od hranice po Bratislavu.

"Bol by to výrazný posun nielen pre Bratislavu a Prahu, ale bol by to koridor, ktorý smeruje od Belehradu cez Budapešť cez Brno a Prahu až do Berlína. Zostali by sme tým na hlavnej dopravnej tepne, čo je dôležité pre českú aj slovenskú ekonomiku," vyhlásil Pellegrini. Podľa premiéra je Česká republika Slovákmi turisticky navštevovaná krajina, a aj preto považuje rozvoj infraštruktúry za dôležitý.

Podľa premiéra Pellegriniho nie je návšteva Česka len tradícia. "Je to úprimné prejavenie našich až bratských vzťahov. Momentálne medzi našimi krajinami nie je žiadny veľký problém až na Český dom v Bratislave, kde som aj prezidentovi Milošovi Zemanovi v Tatrách minulý týždeň ponúkol svoju aktivitu a verím, že spolu tento malý spor vyriešime na prospech oboch strán," uviedol.

Predseda vlády Českej republiky v demisii Andrej Babiš je rád, že slovenský premiér Peter Pellegrini ako prvú krajinu vo funkcii predsedu vlády navštívil Českú republiku. Ako Babiš po spoločnom rokovaní uviedol na tlačovej besede, v tomto roku si obe krajiny pripomínajú 100. výročie vzniku Československa, 50. výročie Pražskej jari a 25. výročie vzniku samostatných štátov. Pripomenul, že osláv v Českej aj v Slovenskej republike bude mnoho. Najbližšie sa chystá do Bratislavy koncom apríla na výstavu k vzniku Československa.

Podľa Babiša majú Česko a Slovensko nadštandardné vzťahy. "Máme zhodný názor na pôsobenie v EÚ," uviedol s tým, že V4 považuje za veľmi dôležité zoskupenie. "Máme spoločnú stratégiu v rámci EÚ, nechceme kvóty, nelegálnu migráciu," dodal a podotkol, že obe krajiny sú za to, aby každá krajina slobodne rozhodovala o tom, kam majú eurofondy smerovať. "Chceme posilniť pozíciu členských štátov. Chceme, aby aj menšie štáty ako sme my, mali silný hlas v Európe," uviedol Babiš. Dodal, že na rokovaní hovorili o formáte Česko, Slovensko a Rakúsko. "Európa sa mení. Ukázali to talianske i nemecké voľby. Je dôležité, aby sa EÚ reformovala," vyhlásil. 

Obaja vyzdvihli, že Európska komisia vydáva smernicu, ktorá má zabrániť dvojakej kvalite potravín. Pellegrini verí, že občania nášho regiónu už nebudú považovaní za občanov druhej kategórie. "Vnímame riziko možnej fragmentácie politickej alebo ekonomickej Európy už nielen na západ a východ, ale už aj na sever a juh. Len vzájomný rešpekt v otázkach našich záujmov môže prispieť k tomu, aby sa proces delenia na krajiny staré, nové, na krajiny rozvinuté a menej rozvinuté zastavil," uviedol Babiš s tým, že sme hrdými členmi EÚ.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:15 Mačka a pes
19:30 ŽREBOVANIE
19:35 TIPOS INFO
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Skutočný génius
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Máša a medveď III.
18:10 Požiarnik Sam X.
16:15 Kouzlo Vánoc
18:00 Zátah
20:15 Mlčení