Drucker: Ak nemocnica chce, aby ste si doniesli toaleťák, nie je to peniazmi

17.09.2017 16:03 Noviny.sk Politika

Drucker: Ak nemocnica chce, aby ste si doniesli toaleťák, nie je to peniazmi

BRATISLAVA / Financovanie zdravotníctva by sa mohlo zmeniť. Niektoré zákroky ako transplantácie by hradil štát a nie poisťovňa. Ak niektorá nemocnica žiada pacientov, aby si priniesli vlastný toaletný papier, je to zlyhaním vedenia, nie nedostatkom peňazí v zdravotníctve. Vyhlásil to minister zdravotníctva Tomáš Drucker v nedeľnej diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12.

Spôsob financovania zdravotníctva by sa mohol v niektorých častiach zmeniť. V nedeľnej diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12 to pripustil minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Do úvahy podľa neho prichádza napríklad, že by sa napríklad niektoré finančne náročné výkony, ako napríklad transplantácie, nehradili z prostriedkov zdravotných poisťovní, ale priamo na objednávku štátu.

Drucker by tak riešil problém veľkých nemocníc, ktoré vytvárajú najväčšie dlhy, ako napríklad Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB). Kritizoval aj samotnú nemocnicu - podľa neho zámer zlúčiť päť bratislavských nemocníc bol dobrý, ale nepriniesol očakávané zefektívnenie hospodárenia. Každá súčasť nemocnice podľa ministra totiž očakáva, že práve jej sa zmeny týkať nebudú.

Oddlžovanie za milióny

Pripravované oddlženie nemocníc podľa poslanca a člena zdravotníckeho výboru Mareka Krajčího (OĽaNO) nebude posledné a problémy nevyrieši. Ako uviedol, bude treba ešte jedno za minimálne 250 miliónov eur. Nemocnice sa podľa neho rekordne zadlžujú, no na druhej strane, niektoré firmy v rezorte si dávajú dvojciferné marže. "Je to zle nastavený systém, za ktorý je zodpovedná vláda," zhodnotil Krajčí.

Minister upozornil, že ceny, ktoré dodávatelia určujú nemocniciam, sú relatívne vysoké aj preto, že dodávatelia si do nich účtujú náklady, ktoré v inom rezorte nie sú. Sami si totiž musia požičiavať peniaze, pričom zaplatené od nemocníc dostanú napríklad až za dva roky.

Toaletný papier

Práve táto časť záväzkov by podľa Druckera mala byť predmetom tzv. diskontu. Novšie faktúry, pri ktorých tieto náklady ešte nevznikli, by mohli dodávatelia odpočítať vo forme zľavy. Naopak, pri starších záväzkoch zľavy nebude ministerstvo žiadať.

Drucker súhlasil, že nemocnice sú dlhodobo podfinancované. je to najmä preto, že najmä väčšie nemocnice musia dať 80 % svojich výdavkov na mzdy zamestnancov. Odmietol však povestné donášanie vlastného toaletného papiera pre pacientov. Ako upozornil, tieto náklady sú len mizivou časťou rozpočtov nemocníc a ak niektorá nemocnica žiada od pacientov, aby si nosili vlastný toaletný papier, je to chyba vedenia, nie nedostatku peňazí v zdravotníctve.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
08:10 Panelák
08:55 Panelák
09:55 MacGyver
07:20 POLICAJTI V AKCII
08:40 Dr. LUDSKY
10:05 Kosti V.
08:15 Viking Vicky
08:30 Máša a medveď III.
08:40 Rapotáčik 2
06:55 Dobrodružství Hucka Finna
08:50 Slepý
10:45 Tankový prapor