Bieloruská návšteva: Fico chce s diktátorskou krajinou viac obchodovať

Bieloruská návšteva: Fico chce s diktátorskou krajinou viac obchodovať

BRATISLAVA / Premiér Róbert Fico vo štvrtok privítal na úrade vlády bieloruského premiéra Kobjakova. Bielorusko je známe aj tým, že je poslednou krajinou v Európe s režimom diktatúry. Fico si myslí, že by sme s touto krajinou mali udržiavať bližšie obchodné vzťahy.

"Sme krajiny, ktoré sú si mentálne, kultúrne, jazykovo veľmi blízke a nemáme žiadne otvorené politické otázky," vyhlásil Fico. O spoluprácu má záujem aj Bielorusko, okrem iného vďačí Slovensku za podporu pri zrušení sankcií, ktoré Európska únia uložila Bielorusku. 

Ako bude vyzerať spolupráca

Premiéri podpísali bilaterálnu dohodu o spolupráci v oblasti vedy a technológií. Podpísali aj memorandum o metrológii, normalizácii a skúšobníctve. Návšteva sa nepáčila aktivistom, ktorí pred úradom vlády poukazovali na porušovanie ľudských práv v Bielorusku. "My sme tu pri príležitosti, aby sme pripomenuli Ficovi, že by sa mal s pánom Kobjakovom rozprávať aj o inom ako o biznise." 

Podľa nášho premiéra sa nebudeme miešať do vnútorných záležitostí krajín, venovať sa budú predovšetkým ekonomickej spolupráci. Tá nám môže otvoriť dvere do eurázijského priestoru, najmä Ruska. "Vitebsk je na hraniciach s Ruskou Federáciou, v podstate neexistujú žiadne bariéry, aby sa odtiaľto produkcia posúvala ďalej do Euroázijského priestoru," pokračuje Fico. Premiéri vyzdvihli už existujúcu spoluprácu na vývoji onkologických liekov, ale aj v oblasti energetiky. Otvoriť majú aj novú spoločnú firma, ktorá vyrába vojenské optické zariadenia. Zhodou okolností je to spoločnosť, v ktorej kedysi pracoval premiér Kobjakov.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem