Holjenčík sa vzdal funkcie predsedu regulačného úradu

Holjenčík sa vzdal funkcie predsedu regulačného úradu

BRATISLAVA / Jozef Holjenčík končí z vlastnej vôle vo funkcii predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Svoje rozhodnutie oznámil vo štvrtok predsedovi vlády Robertovi Ficovi.

Šéf regulačného úradu teraz musí poslať list so svojím rozhodnutím vzdať sa funkcie prezidentovi SR. Vláda následne navrhne prezidentovi kandidáta na nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Podľa premiéra bude regulačný úrad do vymenovania nového predsedu naďalej funkčný. Všetky právomoci totiž preberá podpredseda úradu Miroslav Čelinský.

Predseda vlády zatiaľ nechcel konkretizovať, kto by sa mohol stať nástupcom Jozefa Holjenčíka. „Vzdanie sa funkcie predpokladá aktívny krok predsedu vlády vo vzťahu k prezidentovi. Ten totiž nie je v tomto prípade len poštárom. V tomto prípade má prezident právomoci, lebo v zákone sa hovorí, že vymenúva a odvoláva. To znamená, že má určitú mieru voľnej úvahy, či bude alebo nebude rešpektovať návrh vlády. Pravdepodobne to bude vyžadovať mieru diskusie s prezidentom, aby sme našli vhodného kandidáta,“ konštatoval Fico.

Vystúpenie Holjenčíka inicioval koaličný poslanecký klub Slovenskej národnej strany. „Chceme počuť od šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví argumenty, čo ho k tomu viedlo a prečo takýto postup tajil," uviedol poslanecký klub Slovenskej národnej strany vo vyhlásení tento týždeň. Ako uviedol predseda strany Andrej Danko, jeho strana bude vždy bojovať proti zdražovaniu. „Je nemorálne, aby snahu finančníkov vyplatiť si dividendy a odmeny platili bežní ľudia. Ak si vie predseda regulačného úradu obhájiť svoje konanie a vysvetliť takýto postup, nemal by byť z jeho strany problém uviesť veci na pravú mieru a povedať občanom, ako majú ďalej postupovať," zdôraznil Danko.

Zdroj: noviny.sk/s využitím SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 NOVINY O 12:00
12:25 TOP STAR
12:40 Kutyil s.r.o. II.
12:00 Profesionáli II.
13:00 Simpsonovci IX.
13:30 Simpsonovci IX.
11:45 Pod povrchom
12:50 Ochrana svedkov IV.
13:50 Hawaii 5-0 X.
12:00 Maxipes Fík
12:10 Dážďovečky
12:15 Medzi nami zvieratkami
11:45 Život ryb
13:20 Rozchod
15:00 Sladko-slaná láska