Kiska: Slovenská armáda nie je v dobrej forme, neplníme si záväzky

31.01.2017 19:02 Noviny.sk Politika

Kiska: Slovenská armáda nie je v dobrej forme, neplníme si záväzky

BRATISLAVA / Prezident Andrej Kiska vyhlásil, že podvádzame našu obranyschopnosť, ale aj občanov, a nehovoríme, ako na tom naša obrana a bezpečnosť je. Podvádzame aj vojakov, lebo stále im len niečo sľubujeme.

Ozbrojené sily SR nie sú v dobrej forme a Slovensko v oblasti bezpečnosti mešká s väčšinou záväzkov. Vyhlásil to v utorok pred médiami vrchný veliteľ Ozbrojených síl SR prezident Andrej Kiska.

Jeho vyhlásenie prišlo po veliteľskom zhromaždení náčelníka Generálneho štábu SR, kde bol vyhodnotený výcvikový rok 2016 a odprezentované úlohy na rok 2017.

Podvádzame

Ako Kiska dodal, ide o dlhodobý problém a nič sa nedá prikrášľovať. Slovensko si neplní svoje záväzky voči aliancii vrátane výšky príspevku, ktorý by sme mali dať na obranu. Prezident vyhlásil, že "podvádzame našu obranyschopnosť aj občanov, a nehovoríme, ako na tom naša obrana a bezpečnosť je. Podvádzame aj vojakov, lebo stále im len niečo sľubujeme."

Kiska zároveň dodal, že nepozoruje ani dostatočnú vôľu, aby sme tento stav zmenili, nevidí žiaden kredibilný plán, aby sa splnili záväzky, a preto cítil povinnosť ozvať sa. Zároveň súčasného ministra obrany Petra Gajdoša požiadal, aby na vláde v tomto smere kládol naliehavo otázky a aby pritiahol ich pozornosť.

Kiska pochválil vojakov

Prezident Kiska zároveň vyzdvihol prácu vojakov a zdôraznil, že nemá žiadne pochybnosti o ich vlastenectve a o tom, že absolútna väčšina z nich sa snaží plniť si svoje úlohy. Vojaci podľa neho robia Slovensku česť v zahraničí, aj doma robia, čo sa dá. Poďakoval im aj za pomoc civilnému obyvateľstvu.

Na druhej strane upozornil, že za 2,5 roka, čo je vo funkcii, videl s akou technikou pracujú. "Tá je často staršia ako vek vojakov v službe. Chce to veľkú vieru v profesiu, keď človek pracuje v takýchto podmienkach," povedal Kiska. Prezident preto zopakoval, že tento rok považuje za rok pravdy aj v oblasti bezpečnosti a za skutočne dôležité označil presadzovanie modernizačných plánov našich ozbrojených zložiek. 

Zdroj: noviny.sk, sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:30 OCHRANCOVIA
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:20 Simpsonovci XXIII.
16:50 Simpsonovci XXIII.
17:15 Simpsonovci XXIII.
16:20 Vtierka Sam
17:10 Kosti
18:05 Súdna sieň
16:15 Pat a Mat
16:35 Macko Uško
16:45 Okido I.
16:20 Tygr a sníh
18:20 Černí baroni
20:15 Divergence