Počas brexitu nebudeme naivní, ale ani agresívni, vraví vyjednávač Komisie

Počas brexitu nebudeme naivní, ale ani agresívni, vraví vyjednávač Komisie

BRATISLAVA / Premiér Robert Fico verí, že hlavnému vyjednávačovi Európskej komisie v otázke vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie Michelovi Barnierovi sa podarí s podporou 27 členských krajín vyrokovať dohodu, ktorá bude viesť k vyváženým vzťahom s Veľkou Britániou. Diabol je skrytý v detailoch, upozorňuje Fico.

"Záleží nám na vyvážených, efektívnych a dobrých, priateľských vzťahoch s Britániou," uviedol vo štvrtok v Bratislave po rokovaní s Barnierom, ktorý od svojho nástupu do funkcie 1. októbra už navštívil polovicu členských krajín únie a rokoval na tému brexitu aj so zástupcami europarlamentu.

Slovenský premiér dodal, že na dnešnom rokovaní ho hlavný vyjednávač informoval o časovom harmonograme a pracovných metódach, ktoré chce uplatniť po tom, ako Veľká Británia oficiálne oznámi svoj odchod z únie. Michel Barnier po stretnutí vyhlásil, že nemôže zatiaľ hovoriť o konkrétnych meritórnych otázkach rokovaní. Zároveň ale vyhlásil, že "naša pozícia nebude ani agresívna a ani naivná". Pre nás je mimoriadne dôležité zachovať jednotu na úrovni 27 členských štátov a zachovanie štyroch základných slobôd (sloboda pohybu tovaru, služieb, pracovných síl a kapitálu), dodal.

Špecifický problém Slovenska

Slovenský premiér po stretnutí vo vyhlásení pre médiá zdôraznil, že Slovensko bude pozorne sledovať proces negociácií. Bude to neuveriteľne ťažký proces a bude platiť, že diabol je skrytý v detailoch. Zdôraznil, že vyjednávač má plnú podporu vlády Slovenskej republiky. Dodal, že si plne uvedomujeme, že jedine eurokomisia môže na dennej báze viesť všetky vyjednávania s Veľkou Britániou. Uviedol ale, že by Slovensko privítalo, ak by do tohto procesu boli okrem komisie zapojení aj europarlament a rada zložená z premiérov a prezidentov.

Barniera na stretnutí informoval o špecifikom probléme Slovenska, a to o pomerne veľkom počte Slovákov v Británii a o tom, že to nie je len otázka Slovenska. Zároveň zopakoval, že Slovensko rešpektuje nevyhnutnú jednotu 27 krajín únie. Nie je možné podľa Fica, aby boli individuálne rokovania a dôležité je, aby neboli žiadne vyjednávania, pokiaľ Británia oficiálne neoznámi začiatok procesu vystúpenia. Fico tiež zopakoval, že odmietame politiku vyberania „hrozienok z koláča“. Za absolútne sväté označil štyri základné slobody, o ktorých sa nedá prakticky viesť nejaká negociácia.

Navštívi členské štáty Únie

Hlavný vyjednávač Európskej komisie v otázke vystúpenia Veľkej Británie z EÚ Michel Barnier avizoval, že do konca roka navštívi 27 metropol krajín Únie, aby si urobil obraz o tom, ako si členské krajiny predstavujú rokovania o brexite a čo od tohto procesu očakávajú. Upozornil, že o svojich zisteniach bude informovať až po skončení všetkých konzultácií. Barnier je bývalý podpredseda komisie a niekdajší eurokomisár pre vnútorný trh a služby.

V júnovom referende Briti rozhodli o odchode krajiny z Európskej únie. Oficiálne premiérka Theresa May ešte nepožiadala o aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý špecifikuje pravidlá pre vyjednávací proces o odchode členskej krajiny z EÚ. Britská premiérka sľubuje, že tak urobí do marca budúceho roka a to aj napriek tomu, že Najvyšší súd vo Veľkej Británii 3. novembra rozhodol, že tak nemôže oficiálne urobiť bez súhlasu britského parlamentu. Vláda sa voči tomuto rozhodnutiu súdu odvolala a výsledok odvolacieho konania by mohol byť známy začiatkom roka.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Láska stojí za všetko
23:00 Neporaziteľný: Návrat kráľa
00:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
22:30 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
01:25 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela III.
01:55 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela IV.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Vraždy, ktoré šokovali
00:05 Vraždy, ktoré šokovali
22:50 Volám sa Caillou V.
23:15 Fix a Foxi II.
23:40 Timothy ide do školy
22:20 Dívka z románu
23:55 Hele Muppete, kdo tady vraždí?
01:20 Vrtěti ženou