Ivan Štefanec: TTIP treba podpísať, Slovensko z nej môže vyťažiť najviac

Ivan Štefanec: TTIP treba podpísať, Slovensko z nej môže vyťažiť najviac Zdroj: SITA

Komentár píše Ivan Štefanec, uverejnený aj na spravodajskom portáli EuropskeNoviny.sk

Zmluva TTIP je logickým vyústením snáh o ekonomické spájanie sa celkov, ktoré sa riadia rovnakými hodnotami. Spojené štáty a Európsku úniu spája podobná štruktúra ekonomiky, vymožiteľnosť práva, vysoko nastavené štandardy ochrany spotrebiteľa, životného prostredia a úcta k duševnému vlastníctvu. Pre Európu je to šanca, možno posledná, aby sa mohla významným spôsobom podieľať na nastavovaní pravidiel svetového obchodu. Ak sa jej nechopíme my, urobí to niekto iný.

Zmluva TTIP nie je tajná ani netransparentná. Rokovania stále prebiehajú, takže konečný text ani nemôže existovať. Dokumenty z každého vyjednávacieho kola sú priebežne zverejňované na stránkach Európskej komisie a každý si ich môže prečítať. Kritické pripomienky zo strany odborov, spotrebiteľských a ochranárskych organizácií sú vždy vypočuté a zohľadnené. Za Európsku úniu vyjednáva Európska komisia, ale konečné slovo budú mať členské štáty a ich parlamenty.

Slovensko môže z TTIP profitovať najviac zo všetkých členských štátov Európskej únie. Do USA vyvážame hlavne automobily, stroje, železo a oceľ. A práve pre tieto výrobky prestanú platiť rôzne colné a iné bariéry. Náš export do USA narastie o viac ako 116%, čo prinesie okolo 27 000 nových pracovných miest. Profitovať budú aj subdodávatelia, teda hlavne malé a stredné podniky. Ich produkcie oproti dnešku zvýši až o 5,1%.

Rozporuplné vyjadrenia o budúcnosti rokovaní, ktoré počúvame z úst francúzskych a niektorých nemeckých predstaviteľov môžu byť motivované snahou vyjednať viac výhod pre vlastné krajiny. Verím, že slovenská vláda, tak ako vždy doteraz, aj na bratislavskom summite pokračovanie rokovaní o TTIP podporí, aby mohla byť zmluva uzatvorená.  

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:55 Nočné zvieratá
01:20 Neznámy vojak
03:55 Prvé oddelenie II.
23:30 Machete
01:25 It's Always Sunny in Philadelphia XIII.
01:45 Domáce väzenie
22:55 Vraždy cez sviatky
23:50 Dr. Dokonalý
00:50 INKOGNITO
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ
00:05 Ovečka Shaun I.
21:55 Karbon
23:50 Poznáš muže svých snů
01:20 Pomsta zelených draků