Jasno
22°
Bratislava
Arnold
1.10.2023
Rast cien potravín na Západe spomaľuje. Situácia sa zlepšuje aj tu
Zdielať na

Rast cien potravín na Západe spomaľuje. Situácia sa zlepšuje aj tu

BRATISLAVA / Dobré správy prichádzajú zo Západu, kde rast cien potravín mierne spomalil. Podľa analytikov sa situácia začína zlepšovať aj u nás. Slováci ale stále platia za potraviny o 25 percent viac ako vlani. Spotrebitelia, ktorí bežne v obchodoch nakupujú, majú stále hlboko do vrecka.

​Ekonómovia majú dobrú správu. Ceny potravín už klesli v západných krajinách, ale aj v susednom Česku. Otázne je, kedy pocítia lacnejšie potraviny aj Slováci. Téma zdražovania rezonuje v parlamente aj pred voľbami. Za okrúhlym stolom opäť sedeli poslanci, obchodníci a potravinári. Tí vyzývajú zákonodarcov, aby schválili poslanecký návrh, vďaka ktorému by štát kompenzoval odvody, ktoré potravinári platia za zamestnancov. "Predstavte si, že ste veľký potravinársky subjekt, ktorý spracúva mlieko a platí za zamestnancov odvody a zamestnáva sto zamestnancov. Do výšky minimálnej mzdy 700 eur nebude musieť platiť odvody," povedal predseda SPPK Emil Macho.

"Že by sme rozšírili ten zoznam a hlavne o špecializovanú výrobu, ovocinári zeleninári, tí by boli tiež zahrnutí v tomto zozname," uviedol poslanec NR SR Richard Takáč (Smer-SD). Štát by zároveň kompenzoval aj príplatky za prácu cez víkend a sviatky. Podľa potravinárov by to pomohlo situáciu stabilizovať. V opačnom prípade sa zvýšia odbytové ceny. "Podľa rýchleho prieskumu sa jedná o zvýšenie od 6 do 12 percent," oznámil predseda predstavenstva Zväzu pekárov, cestovinárov a cukrárov SR Milan Lapšanský.

"Oveľa efektívnejšie budeme reagovať, keď na 5 mesiacov budeme vedieť, že nemusíme platiť odvody za toho zamestnanca," vysvetlil Macho. Štátny rozpočet by to ale stálo milióny eur. Návrh kritizujú aj liberáli, podľa nich ide o populistické opatrenie.  "Tie opatrenia, ktoré sa týkajú pred voľbami, by mali byť systémové a ak ide aj o kompenzácie odvodov, určite to považujem za nesystémové," vyjadrila sa poslankyňa NR SR Jarmila Halgašová (SaS).

Podľa odborníkov ale všetko závisí od vývoja na trhu. Mierny pokles cien vraj nastal podľa analytičky aj u nás. Kým v novembri sme zaplatili za nákup o 28 percent viac ako vlani, teraz je to 25 percent. "Trend spomaľovania očakávame aj v nasledujúcich mesiacoch. To ale neznamená, že budeme platiť za potraviny menej ako vlani, naďalej budeme platiť viac, ale nie tak výrazne ako teraz," ubezpečila ekonomická analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy