Jasno
29°
Bratislava
Ľubomíra
9.8.2022
ZSSK Cargo rokuje s odborármi o skrátení pracovného týždňa, reaguje tak na krok U.S.Steel
Zdielať na
Ekonomika

ZSSK Cargo rokuje s odborármi o skrátení pracovného týždňa, reaguje tak na krok U.S.Steel

Archívna reportáž

U.S.Steel bude prepúšťať. O prácu príde 2500 zamestnancov.

BRATISLAVA / Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo) pre recesiu v hutníckom priemysle rokuje so zástupcami odborových organizácií o skrátení pracovného týždňa. Pre vybrané profesie navrhuje štvordňový pracovný týždeň so 60-percentnou náhradou mzdy. Ako informoval štátny nákladný vlakový dopravca, toto opatrenie by sa týkalo približne tretiny všetkých zamestnancov a bude znamenať zníženie príjmu dotknutých pracovníkov o 6 %.

Recesia v hutníckom priemysle priamo ovplyvňuje aj železničnú nákladnú dopravu. ZSSK Cargo, ktorá má približne 5,5-tisíca zamestnancov, zaznamenáva nepriaznivý vývoj spojený v posledných mesiacoch s výrazným poklesom výkonov a výpadkom tržieb.

"Zavádzame opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť strate v roku 2019 a zmierniť nepriaznivý dopad na spoločnosť tak, aby sme naďalej boli konkurencieschopní a udržali efektivitu a produktivitu práce," povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Cargo Martin Vozár.


"Navrhované riešenie prispeje k udržaniu zamestnanosti s minimálnym dopadom na príjem zamestnancov," uviedol Vozár. "Naším cieľom je presadiť riešenia, ktoré budú mať čo najmenej bolestivý dopad na zamestnancov," vyhlásil hlavný kolektívny vyjednávač za odborové organizácie v ZSSK Cargo Peter Pikna.

Stopercentným vlastníkov Slovenská republika

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., je jednou z dvoch nástupníckych spoločností, ktoré vznikli 1. januára 2005 rozdelením pôvodného operátora v osobnej a nákladnej železničnej doprave – Železničnej spoločnosti, a. s. Jej zakladateľom a stopercentným akcionárom je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Spoločnosť prevádzkuje železničnú nákladnú prepravu, má základné imanie vo výške 401,65 mil. eur.

Odborári sa dohodli s vedením US Steel na kratšom pracovnom týždni. Viac vo videu: 

Súvisiace články