Ceny nehnuteľností tak skoro klesať nebudú. Ako majú postupovať budúci kupujúci?

Ceny nehnuteľností tak skoro klesať nebudú. Ako majú postupovať budúci kupujúci?

BRATISLAVA / Počkáme si, kým ceny nezačnú klesať. Podobné ambície už niekoľko mesiacov živia mnohí záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti na Slovensku. Správy o hroziacej recesii im totiž dávajú nádej dostať sa k bytu či domu za menej peňazí, ako v súčasnosti. Od tohto stavu sme však ešte stále na míle vzdialení.

"Dnes nie je dôvod na to, aby ceny nehnuteľností klesali, práve naopak," povedal Ján Palenčár, prezident NARKS. Na prvé počutie studená sprcha pre čakateľov na lacnejšie bývanie. Kto sa však neponáhľa, môže sa napokon dočkať. Pri naďalej rekordne lacných hypotékach a slabej ponuke sa zrejme nič iné ani nedalo čakať. "Ak príde k stabilizácii alebo poklesu, tak to bude tak do roka," poznamenala realitná špecialistka Bond Reality. Dana Rážová

Blížiace sa problémy signalizuje viacero ekonomických ukazovateľov. Nikto však nevie presne povedať čo a kedy sa udeje. "Napríklad na trhu v Berlíne sa uvažuje o znárodnení bytov nakoľko ceny enormne stúpli," pokračoval Palenčár. "Faktom je, že ekonomický rast pokračuje, ale v pomalšom tempe. To znamená, o recesii je predčasné rozpráva," vyjadril sa Zdenko Štefanides, ekonomický analytik VÚB banky. Ceny bytov síce stúpli za posledné 3 roky o viac ako 20 %, dôvod na ich pokles však ešte nenastal. 

V našich podmienkach však postačí málo – utlmenie automobilového priemyslu alebo aj prísnejšie podmienky na získanie hypotéky. "Úvery sú dostupné, len vybrané skupiny ľudí majú väčší problém dostať sa k bývaniu," povedal Peter Világi, finančný analytik Fincentrum. 

Na trhu totiž panuje zvláštny paradox – kupujúcich ubúda, no ceny sú stále nafúknuté. "Tak málo bytov je v ponuke, že tí, ktorí majú dostatočnú bonitu, dokážu kúpiť, čo je na trhu," podotkla Rážová. Skôr či neskôr sa však situácia zmení a prispeje k tomu aj demografia. "V priebehu najbližších rokov sa nám stratí z trhu okolo 200 tisíc ľudí, ktorí budú riešiť bývanie," dodal Világi.

 Odborníci preto radia, netreba kupovať predražené nehnuteľnosti, pretože ich hodnota môže v budúcnosti klesať.

Ako vyzerali ceny nehnuteľností ešte v máji? O koľko sa sumy pohli:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 NOVÝ ŽIVOT
21:40 Beverly Hills 90210
22:50 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
20:25 Hitman: Agent 47
22:30 INFORMACIE PRE TIPUJÚCICH
22:30 18 ROKOV S TV JOJ
20:10 Myšlienky vraha
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas I.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas I.
20:45 Volám sa Caillou V.
21:10 Okido I.
21:25 Bob staviteľ XV. - XVIII.
20:15 FILM TÝDNE: PREMÉRA: Čínský obchodník
22:10 Všechny prachy světa
00:20 Mozek v plamenech