Spotrebné dane vláda motoristom nezníži

12.05.2008 07:37 Noviny.sk Ekonomika
Spotrebné dane vláda motoristom nezníži Zdroj: Myjon/ilustračné
Vláda neuvažuje o znížení spotrebných daní z motorových palív. Dôvodom je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) napnutý rozpočet.

Vláda neuvažuje o znížení spotrebných daní z motorových palív. Dôvodom je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) napnutý rozpočet.

"Musíme plniť prísne maastrichtské kritériá nielen teraz, ale aj po prijatí eura," povedal v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Rozpočtový výpadok po prípadnom znížení spotrebnej dane, by vláda nemala čím nahradiť. "Išli by sme proti sebe," skonštatoval.

Podľa Jahnátka nebude mať zavedenie eura priamy dopad na ceny energií. Zvýšiť by ich však mohli vysoké ceny ropy na svetových trhoch. Napriek výrazne drahšej rope Jahnátek nevidí dôvody na zvyšovanie cien zemného plynu v tomto roku. Vývoj ceny plynu v roku 2009 ovplyvnia rokovania o novom kontrakte s ruským Gazpromom.

Vzhľadom na to, že cez Slovensko prechádza až 20 percent ruského exportu plynu na západné trhy, verí, že obidve strany nájdu "zdravý kompromis". Za dnešné vysoké ceny plynu a elektrickej energie zodpovedá podľa Jahnátka Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý v minulosti nastavil "príliš vysoký štandard".

Zavedenie eura od januára 2009 je správnym rozhodnutím, zhodli sa poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ivan Štefanec a štátny tajomník ministerstva financií František Palko.

Nič podľa nich nepotvrdzuje, že ak by Slovensko rozhodnutie odložilo, trend posilňovania koruny by pokračoval. "Obávam sa, že by to tak nebolo," skonštatoval Štefanec, podľa ktorého má euro pre malú krajinu ako Slovensko viac výhod, ktoré sa prejavia skôr.

Palko je presvedčený, že naša proexportne orientovaná ekonomika bude z prijatia eura profitovať.

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 9-1-1 III.
21:30 9-1-1 III.
22:30 Kuriér
20:25 Život s Helen
23:00 Infiltrátor
01:35 Dr. Dokonalý
21:00 Dr. House VIII.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Miami II.
23:10 Vraždy, ktoré šokovali XXI.
21:05 Okido II.
21:25 Bob staviteľ
21:35 Krtko
20:15 Rukojmí
22:05 Mortdecai: Grandiózní případ
23:45 Dítě číslo 44