Jasno
25°
Bratislava
Ladislav
27.6.2022
Slovensko vyhralo spor s Achmeou. Nemusí zaplatiť poisťovni Union
Zdielať na
Ekonomika

Slovensko vyhralo spor s Achmeou. Nemusí zaplatiť poisťovni Union

BRATISLAVA / Slovenská republika vyhrala spor so spoločnosťou Achmea B.V. Nemecký Najvyšší súd (BGH) vo štvrtok v tejto veci zrušil arbitrážne rozhodnutie proti Slovenskej republike. Spor o zákaze zisku zdravotných poisťovní je minulosťou, čo znamená. Slovenská republika nemusí odškodniť zdravotnú poisťovňu Union. V blízkej dobe by malo byť ukončené aj súvisiace exekučné konanie v Luxemburgu, čo by znamenalo uvoľnenie blokovaných prostriedkov v celkovej sume 30 miliónov eur.

Po takmer desať rokov trvajúcom právnom spore o zákaze zisku zdravotných poisťovní dal nemecký Najvyšší súd za pravdu Slovenskej republike, čo znamená, že kauza „Achmea“ sa stáva definitívne minulosťou. Slovenská republika tak nebude musieť zaplatiť spoločnosti Achmea odškodnenie, ktoré jej v tomto rozsudku pôvodne priznal arbitrážny tribunál.

"Potvrdilo sa to, čo sme hovorili už pred rokmi, a to, že v tomto spore nezaplatíme Achmei ani euro. Dnes nám dal konečne súd za pravdu a všetci „mrchožrúti“, ktorí roky vykrikovali že prehráme sa tešili zbytočne. Chcem teda poďakovať celému tímu za prácu a vyjadriť radosť z tohto výsledku," uviedol po zverejnení rozhodnutia minister financií Peter Kažimír.

BGH mal pri svojom rozhodovaní povinnosť vziať do úvahy rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o predbežnej otázke, preto sa takýto výsledok očakával. Následne by malo byť ukončené súvisiace exekučné konanie v Luxemburgu v dôsledku čoho by mali byť uvoľnené blokované finančné prostriedky Slovenskej republiky. Prípadné následné právne kroky zo strany spoločnosti Achmea môžu byť namierené iba proti rozhodnutiu BGH a nie proti samotnej Slovenskej republike.

Súvisiace články

Najčítanejšie