Plná peňaženka mincí môže byť minulosťou. Slovenský zväz obchodu chce zrušiť tie najmenšie

Plná peňaženka mincí môže byť minulosťou. Slovenský zväz obchodu chce zrušiť tie najmenšie

BRATISLAVA / Slovenský zväz obchodu navrhol zrušenie jedno a dvoj eurocentoviek. Podľa neho je načase sa posunúť od niekoľkoročnej diskusie k činom. Vyzval kompetentných, aby s týmto platidlom u nás skoncovali. Zatiaľ sa ale hovorí skôr o obmedzení.

Z času na čas sa peňaženky preplnia množstvom mincí. Hodnota je pritom minimálna. Jeden eurocent. Minca s tatranským štítom Kriváňom. Hmotnosť niečo vyše dvoch gramov, guľatý tvar, červená farba a hladká hrana. Minca, ktorá spolu s dvojcentovkou leží mnohým nielen v peňaženke, ale aj v žalúdku. "Máme dlhé rady pri pokladniach. Zdržiavajú tieto mince. Naše manželky majú plné peňaženky týchto mincí. Tie mince stoja národnú banku veľké peniaze," uviedol Pavol Konštiak, zväz obchodu Slovenskej republiky. 

​Razenie euromincí stálo Európsku úniu od roku 2002 do roku 2012 takmer jeden a pol miliardy eur. U nás sú v obehu stámilióny kusov. "Na Slovensku je v obehu 462-miiónov jedno a dvojcentových mincí, s tým, že hmotnosť je približne 1200 ton," informovala Martina Vráblik Solčányiová, hovorkyňa Národnej banky Slovenska (NBS). 

Ak by sme mince postavili vedľa seba, vytvorili by sme rad dlhý ako cesta z Bratislavy do talianskej Verony. Ak nie zrušiť, tak aspoň obmedziť. A to tak, že by v obchodníci jednoducho zaokrúhľovali. "Tu sa treba spýtať obchodníkov, ako by zareagovali a že či by nedošlo k poškodeniu spotrebiteľa," povedala Alexandra Gogová, hovorkyňa ministerstva financií. "Keď si niekto príde kúpiť rožok za sedem centov, tak zaplatí päť. Keď bude stáť osem centov, tak zaplatí desať. Ale k rožku patrí aj treska a pivo a tam sa to stratí," dodal Pavol Konštiak.

Pri nákupe by sa zaokrúhľovala len výsledná suma za celý nákup, nie každá položka. V rámci eurozóny už obmedzenie alebo zrušenie jedno a dvojcentoviek majú v piatich krajinách. V januári tohto roku sa pridali Taliani. "Teraz je na ťahu ministerstvo financií, a verím, že tento návrh podporí a zabezpečí," dúfa Pavol Konštiak. "Nedá sa povedať, či sme za alebo proti, naozaj si treba zodpovedať všetky otázky, ktoré s tým súvisia," dodala Alexandra Gogová. Ministerstvo je zdržanlivé. Do boja proti jedno a dvojcentovkám môže zaveliť jedine NBS. "Dopady zníženia obehu mincí analyzuje NBS," potvrdila Martina Vráblik Solčányiová.

V Bruseli sa o zániku najmenších euromincí hovorí už roky. A práve Brusel môže tento návrh aj zreálniť. Posledné slovo má totiž európska komisia.

Európska únia rieši aj problematiku falošných bankoviek. Pozrite si o tom reportáž:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:25 9-1-1
18:25 IQ TAXI
19:00 Krimi
17:55 Súdna sieň
18:45 Súdna sieň
19:30 ŽREBOVANIE
17:05 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VII.
18:05 Kosti IV.
19:00 Kosti IV.
17:55 Ferdo Mravec
18:20 Rapotáčik 2
18:30 Máša a medveď III.
16:30 Lord of the Dance
18:15 Tajemství úspěchu
20:15 Gunman: Muž na odstřel