Bankové účty podnikateľov, neziskoviek aj živnostníkov chce mať ministerstvo financií pod drobnohľadom

28.07.2018 14:22 Noviny.sk Ekonomika

Bankové účty podnikateľov, neziskoviek aj živnostníkov chce mať ministerstvo financií pod drobnohľadom

BRATISLAVA / Ministerstvo financií pripravilo novinku. Podľa ich návrhu by mali banky od roku 2019 zasielať raz ročne ministerstvu a aj daniarom informácie o všetkých pohyboch na účtoch živnostníkov, neziskoviek a aj firiem.

Informácie má podľa Denníka N pre analytickú činnosť dostávať aj Finančná správa. V praxi by malo ísť o všetky informácie z účtov približne 600 000 subjektov. Novinka zahŕňa firmy, živnostníkov, neziskovky, občianske združenia, nadácie a živnostníkov. Dôvodom tohto kroku je podľa ministerstva boj proti daňovým podvodom. Novela zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu je do konca júla v pripomienkovom konaní. V prípade, že novela prejde, prvé dáta od bánk by mali dostať už v januári, teda pôjde o informácie za aktuálny rok 2018.

Slovenská banková asociácia s návrhom nesúhlasí a tvrdí, že požiada o jeho stiahnutie. Na slovenskom bankovom trhu pôsobí približne 20 bánk. Na údaje z účtov sa vzťahuje bankové tajomstvo, ministerstvo na argument zareagovalo, že: "Údaje bankového tajomstva budú chránené aj daňovým tajomstvom." Rozsah údajov nie je zanedbateľný. Má ísť o prehľad operácií vykonaných na účte podnikateľa za určené obdobie, vrátane čísla účtu platiteľa alebo príjemcu, všetkých identifikačných údajov platieb, dátumu a času uskutočnenia transakcie. Pôjde o informácie z právnických účtov aj klasických bežných účtov, lebo nie všetky SZČO majú právnické účty.

Daniarom sa tento návrh pozdáva. „Údaje umožnia efektívnejšiu kontrolu skutočnej hospodárskej aktivity subjektov so situáciou vykázanou v podaných finančných výkazoch a daňových priznaniach,“ tvrdí v stanovisku ministerstvo. Dáta údajne pomôžu daňovým odborníkom odhaľovať podozrivé transakcie pri DPH aj pri dani z príjmov. Slovenská banková asociácia tvrdí, že detailné informácie, ku ktorým by podľa novely mali prístup daniari, ministerstvo aj finančná správa, nemá ani Národná banka Slovenska. Plánujú presadiť stiahnutie novely v plnom rozsahu.  

Porušenie bankového tajomstva a nahliadnutie do účtov je trestné. Aj keď je v hre vyšší záujem:

Zdroj: noviny, sk/dennikn

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
17:15 Mačka a pes
19:30 ŽREBOVANIE
19:35 TIPOS INFO
16:55 Slnečno, sem-tam vraždy II.
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
17:25 Agi Bagi III.
17:40 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
16:15 Kouzlo Vánoc
18:00 Zátah
20:15 Mlčení