Jasno
16°
Bratislava
Viliam
28.5.2023
Obchodná vojna medzi USA a EÚ sa zastavila. Trump a Juncker sa dohodli
Zdielať na

Obchodná vojna medzi USA a EÚ sa zastavila. Trump a Juncker sa dohodli

WASHINGTON / Americký prezident Donald Trump sa v stredu stretol s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Počas rokovania mu mal Trump navrhnúť dohodu o obojstrannom zrušení ciel, bariér a subvencií medzi USA a EÚ. Výsledok dopadol celkom pozitívne aj napriek obavám Trumpa, že EÚ na žiadnu dohodu nepristúpi.

Americký prezident Donald Trump a európski lídri sa dohodli na otvorení rokovaní o zrušení obchodných bariér medzi USA a EÚ, čím sa zastavili na pokraji obchodnej vojny. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker uviedol, "Washington a Brusel sa dohodli, že nebudú prijímať nové clá,"  uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Naznačil tak, že USA zrušia plány na uplatnenie ciel voči dovozu európskych áut.  

"Je povzbudzujúce, že hovoria o voľnejšom obchode a nie o obchodných bariérach a eskalácii colnej vojny," povedal Rufus Yerxa, šéf americkej Národnej rady pre zahraničný obchod. Dodal však, že dosiahnutie podrobnej obchodnej dohody pravdepodobne bude náročné. 

Prezident USA a predseda EK informovali, že sa v stredu vo Washingtone dohodli na postupe smerom k "nulovým clám" a "nulovým subvenciám" pre tovary mimo automobilového odvetvia. Trump ďalej povedal, že EÚ súhlasila s nákupmi sóje a so zvýšením dovozu skvapalneného zemného plynu z USA. Juncker a Trump sa dohodli aj na riešení sporu v otázke amerických ciel na oceľ a hliník.

Pozrite si video zo stretnutia Trumpa a Junckera: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy