Trump navrhne EÚ obojstranné zrušenie ciel. O postoji Európanov pochybuje

25.07.2018 10:40 Noviny.sk Ekonomika

Trump navrhne EÚ obojstranné zrušenie ciel. O postoji Európanov pochybuje

WASHINGTON / Prezident Donald Trump vyhlásil, že navrhne, aby EÚ aj USA zrušili všetky clá, bariéry a subvencie. Navrhnúť to plánuje počas stredajšieho stretnutia s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Podľa neho ale pochybuje, že Európa do toho pôjde.

Americký prezident Donald Trump uviedol, že európskym predstaviteľom navrhne, aby obe strany zrušili všetky clá, bariéry a subvencie. Urobiť to chce na stredajšom stretnutí s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom. Trump túto myšlienku spomenul už v minulosti, ale v utorok večer na Twitteri napísal, že pochybuje, či Európania do toho pôjdu. "To by sa konečne volalo slobodný trh a čestný obchod! Dúfam, že to urobia, my sme pripravení - ale oni nie sú!" konštatoval na svojom twitteri Trump. 

V priebehu utorka, o niečo skôr,  americký prezident na Twitteri napísal, že obchodní partneri musia buď vyjednať čestnú dohodu, alebo platiť clá. USA a ich európski spojenci sú v spore pre americké clá na dovoz ocele a hrozí, že obchodný spor sa rozšíri aj na automobilové odvetvie.

Ak Trump uvalí clá na autá EÚ je pripravená 

Európska únia je pripravená prijať odvetné clá na americké produkty v hodnote 20 miliárd dolárov, ak prezident USA Donald Trump uvalí clá na európske autá a dielce pre automobily.  "Riešenie sa nájde a veci nezájdu tak ďaleko," vyjadrila v rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.  Ak sa ale k riešeniu nedospeje, EÚ podľa jej slov prijme clá na celý rad výrobkov z USA vrátane poľnohospodárskych a high-tech produktov a strojov.

Eurokomisárka pre obchod má v stredu spoločne s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom na programe rokovania vo Washingtone. 

Pozrite si archívnu reportáž o možnom zavedení ciel na autá: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:10 Krimi
05:30 Noviny TV JOJ
06:20 Krimi
05:40 MOJA PRVÁ DOVOLENKA
07:00 MOJA PRVÁ DOVOLENKA
08:10 Zvláštne puto
05:05 Extrémna premena III.
05:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
06:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:35 Já a ty
07:20 O myšce a medvědovi
08:50 Který je ten pravý?