Smer navrhol zvýšiť príspevky pre ZŤP. Podľa Fica musia zmeny pocítiť aj opatrovatelia

11.06.2018 17:53 Noviny.sk Ekonomika

Smer navrhol zvýšiť príspevky pre ZŤP. Podľa Fica musia zmeny pocítiť aj opatrovatelia

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Parlamentný výbor pre sociálne veci odobril viaceré zmeny v pripravovanom zákone o peňažnom príspevku na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP). Národná rada SR bude o úprave diskutovať na aktuálnej schôdzi v druhom čítaní. Ako uviedol na tlačovej konferencii poslanec Robert Fico , sadzba za hodinu osobnej asistencie sa zvýši o jedno euro z pôvodného návrhu 2,82 eura na 3,82 eura.

 "Sme všetci presvedčení, že takéto navýšenie sadzby za hodinu osobnej asistencie trochu zatraktívni toto náročné povolanie," vyjadril sa Fico k návrhu, ktorý je pôvodne  2,82 eura na hodinu. V novom návrhu uviedli 3,82 eura. Zvýšiť by sa mala aj hranica ochrany príjmu fyzickej osoby s ŤZP pri príspevku na opatrovanie zo súčasného 1,7-násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu na dvojnásobok.

Zvyšovať plánujú aj opatrovateľské

Porastie aj príspevok na opatrovanie v prípade, keď rodič v produktívnom veku opatruje svoje ŤZP dieťa, zo súčasných 49,8 eura mesačne na 100 eur. "Rušíme krátenie peňažného príspevku na opatrovanie, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne," priblížil Fico. Úplne sa zruší limit príjmu pri peňažnom príspevku na osobnú asistenciu. V súčasnosti sa príspevok na osobnú asistenciu alikvotne kráti, ak príjem ŤZP - posudzovanej ako jednotlivca - presiahol štvornásobok životného minima. "Do konca volebného obdobia chceme splniť základný cieľ, a to je výška príjmu pre opatrovateľov na úrovni minimálnej mzdy," povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. 

"Hovoríme o balíku okolo 40 miliónov eur na budúci rok pre osoby, ktoré sú zdravotne ťažko postihnuté. Je to nárast, ktorý je evidentný. Som veľmi rád, že keď sa slovenskej ekonomike darí a máme možnosť prijímať rôzne významné sociálne opatrenia, ktoré majú zvyšovať životnú úroveň, že sme schopní prijímať aj rozhodnutia vo vzťahu k ľuďom, ktorí to nepochybne potrebujú," povedal Fico.

Nepríjemná novinka

Napriek pozitívnym reakciám zo strany ťažko zdravotne postihnutých, je tu predsa len aj jedna nepríjemná novinka. Tá totiž prinesie zvýšenú byrokraciu. "Dnes nás jedna vec mrzí, a to spôsob vykazovania osobnej asistencie. My chceme, aby zamestnanci Úradov práce sa nám mohli venovať po tej odbornej stránke a nie administratívnej," uviedol Branislav Mamojka za Národnú radu občanov so zdravotným postihnutím. Minister práce sa však bráni. Tvrdí, že denné výkazy osobných asistentov namiesto mesačných sú reakciou na požiadavku Najvyššieho kontrolného úradu. "Nie je to výmysel našich úradníkov. NKÚ zistilo, že sa príspevky zneužívajú. My sme museli ponúknuť riešenie. Nezaťaží to však ľudí ŤZP ale osobných asistentov," poznamenal Richter. 

Zmena v nárokoch na parkovacie preukazy 

Novela prináša aj ďalšie zmeny. Rozšíri sa napríklad okruh pre nárok na parkovacie preukazy ZŤP. A ruší tiež povinnosť vrátiť jednorazovo príspevok po úmrtí opatrovanej osoby.

Ako priblížila predsedníčka výboru Alena Bašistová , do medzirezortného pripomienkového konania k novele zákona sa zapojilo 11 mimovládnych organizácií (MVO), zastupujúcich ŤZP, pričom celkovo bolo na vláde akceptovaných a do novely zákona zapracovaných 27 pripomienok. "Takto sa návrh dostal do prvého čítania. Aj po prijatí časti pripomienok mimovládnych organizácií, zástupcovia týchto inštitúcií naďalej volali po dialógu s cieľom nájsť vyhovujúce riešenie pre obe strany. Začiatkom mája som iniciovala okrúhly stôl a spolu s MVO a komisárkou pre ŤZP Zuzanou Stavrovskou sme hovorili o kľúčových a zásadných bodoch, ktoré ešte bolo nutné do novely zapracovať tak, aby ich bolo možné realizovať v praxi už od 1. júla,“ objasnila Bašistová.

Pozrite si video z tlačovky o peňažnom príspevku na kompenzáciu ZŤP: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:50 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
11:30 NOVÉ BÝVANIE
12:55 NA CHALUPE
14:05 Panelák
10:55 C.S.I.: Kriminálka New York IV.
12:00 MacGyver
13:00 Spravodlivosť v krvi VII.
11:30 Príbehy dvoch myší II.
12:00 Albert spoznáva svet
12:15 Oskar v balóne
10:40 Příběh jedné jízdy
12:35 Jmenuji se Jerry
14:25 Zátah