Na Slovensku je podľa Beblavého finančná bublina, Národná banka situáciu nevidí až tak tragicky

22.05.2018 12:12 Noviny.sk Ekonomika

Na Slovensku je podľa Beblavého finančná bublina, Národná banka situáciu nevidí až tak tragicky

BRATISLAVA / Na Slovensku je naplno rozbehnutá finančná bublina, ktorá v prípade neriešenia bude mať vážne následky pre slovenskú ekonomiku. Opatrenia Národnej banky Slovenska podľa poslanca Miroslava Beblavého výraznejšie nezaberajú.

V rámci parlamentnej rozpravy k správe Národnej banky Slovenska (NBS) o stave a vývoji finančného trhu za rok 2017 to povedal poslanec Miroslav Beblavý. Avšak centrálna banka podľa slov jej guvernéra Jozefa Makúcha nezdieľa tento názor. Podľa neho je síce pravda, že NBS upozorňuje na alarmujúce trendy, tie však vychádzajú z relatívne nízkej základne. Slovensko stále neprekračuje medián, pokiaľ ide o zadlženosť, ale približuje sa len k tejto hranici, uviedol Makúch.

Dlhy rastú

Dlh domácností podľa Beblavého, ktorý sa v rámci rozpravy opieral o správu centrálnej banky, rastie príliš rýchlo. Rast dlhu domácností je dokonca rýchlejší než ich príjem. Podľa Beblavého to je presne tá istá finančná bublina, na ktorú doplatili napríklad Španielsko, Írsko alebo Grécko v minulých rokoch. Finančná bublina na Slovensku nie je však na prvý pohľad až tak viditeľná, podotkol Beblavý.

Opatrenia NBS

Národná banka Slovenska sa tento vývoj pokúša spomaliť vydávaním rôznych sprísňujúcich opatrení. Tieto však zatiaľ podľa Beblavého výraznejšie nezabrali, je teda potrebné si priznať, že nejde len o problém bánk, riešenia sú potrebné aj na iných úrovniach regulácie než len zo strany NBS. Avšak Podľa Makúcha je predčasné hodnotiť opatrenia centrálnej banky, pretože posledné nabehnú v lete 2019. “My to nevidíme až tak tragicky,“ dodal Makúch s tým, že prijímanie opatrení centrálnou bankou je hodnotené pozitívne viacerými inštitúciami.

O tom, že Slováci nemajú dosť peňazí hovoria aj posledné štatistiky o chudobe, ktorá ohrozuje až 650 tisíc občanov. Pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Herkules
22:40 Pozri, Mupet, kto tu vraždí!
00:45 Pach krvi 2
22:00 Rozsudok smrti
00:15 SVET POD HLAVOU
01:45 Admirál
22:00 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Nákupné maniačky
22:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
22:20 Požiarnik Sam IX.
22:35 Zabi nudu! II.
21:55 Vzkaz v láhvi
23:55 Pohanský král
01:45 Konkurs