Amerika hrozí obchodnou vojnou. Následky by sme pocítili aj na Slovensku

Amerika hrozí obchodnou vojnou. Následky by sme pocítili aj na Slovensku

WASHINGTON / Spojené štáty stoja na pokraji konfliktu so zvyškom sveta. Príčinou je obchod a ničivými zbraňami sú clá, najnovšie na hliník a oceľ. Vykopanie vojnovej sekery by znamenalo spory nielen s Európskou úniou, ale aj s Čínou, s Austráliou a s ďalšími. Následky by sme pocítili aj na Slovensku.

Jedným z dôvodov konfliktu je pokles zamestnancov v americkom oceliarstve v ostatných rokoch, druhým je údajne zlý obchodný prístup Európskej únie k Spojeným štátom. "Robia veci, ktoré takmer znemožňujú náš obchod s úniou," uviedol prezident USA Donald Trump.​

Americký prezident preto hrozí zavedením vysokých ciel na oceľ a hliník, špekuluje sa dokonca aj o automobiloch. Spojené štáty údajne nemôžu v tejto vojne prehrať, keďže s väčšinou kľúčových partnerov majú výrazný obchodný deficit. "Obchodná vojna ublíži im, nie nám. Takže uvidíme, čo sa stane," uviedol Trump.

"Nemá to víťaza. Ak zavedú clá, budeme musieť prijať kroky, ktorými ochránime európskych pracovníkov a ich miesta," povedala komisárka Európskej únie pre obchod Cecilia Malmström. Smutné je, že slovná prestrelka medzi Spojenými štátmi a zvyškom sveta skĺzla do roviny: keď vy nám, tak my vám. "Zvažujeme rôzne produkty z Ameriky, na ktorý by sme mohli uvaliť dovozné clá," uviedla Malmstöm. 

Pre Donalda Trumpa sú colné naťahovačky v súlade s jeho politikou „Amerika na prvom mieste“. V prípade vyostrenia konfliktu by sme následky obchodnej vojny určite pocítili aj na Slovensku a optimizmus na pracovnom trhu by nás mohol razom prejsť. "Výrobky zo Slovenska sa stanú v zahraničí menej konkurencieschopné vďaka tomu, že budú drahšie," povedal ekonomický analytik INESS Martin Vlachynský. Clá síce tvoria len časť obchodných vzťahov, no ak by sa zhoršovali niekoľko rokov, mohlo by to priniesť aj ďalšie následky. "Príde k spomaľovaniu rastu a k tlaku na zamestnanosť," povedal Vlachynský. 

Zdroj: noviny.sk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
07:50 Profesionáli VII.
08:55 Dračie srdce 4: Bitka o srdce
07:00 Kutyil s.r.o. II.
08:05 Panelák
09:30 Dr. Dokonalý
07:10 Agi Bagi II.
07:20 Altair v Hviezdnom kráľovstve
07:35 Príšerky zo skúmavky
05:50 Ohňostroj lásky
07:25 Skleněný zámek
09:40 Pozlátko Hollywoodu