Investícia storočia: Otvorenie hodvábnej cesty z Číny do Európy

Investícia storočia: Otvorenie hodvábnej cesty z Číny do Európy

BRATISLAVA / Ako odborníci naznačili, ide o projekt storočia. Obnovenia hodvábnej cesty bude stáť nemalé peniaze. Iba prvotná investícia bude viac ako 124 miliárd dolárov.

Ak sa projekt podarí dokončiť, celá infraštruktúra, vrátane nových prístavov, letísk a terminálov bude podľa odhadov stáť okolo bilióna dolárov.

"V duchu pradávnej hodvábnej cesty chceme vybudovať novú, ktorá bude výhodná pre všetkých. Chceme komunikovať so všetkými zainteresovanými stranami a pozorne počúvať ich požiadavky a potreby. Nadviažeme na históriu a budeme úspešní," hovorí o plánoch Xi Jinping. 

Pôvodná obchodná cesta spájala Čínu s Rímskou a Byzantskou ríšou. Do Európy priniesla mnoho vynálezov, ako napríklad  porcelán, papier, alebo hodváb. K starej tradícii sa chcú vrátiť a obnoviť obchodné cesty. Pracovať na nej budú státisíce robotníkov, napríklad v Laoskej džungli prevŕtajú kopce stovkami tunelov, čínski robotníci budú pracovať pri Himalájach. Nové ropovody aj plynovody sa už stavajú popri ceste v Kazachstane a to všetko bude smerovať do Európy.

Najbližšia stanica k nám má byť v Budapešti. Lenže v rámci megaprojektu sú plánované prekladiská, takže obchodovať bude môcť aj Slovensko a ľahšie posielať naše výrobky do Číny.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
09:10 Profesionáli III.
10:15 Nákupné maniačky
11:40 NOVÉ BÝVANIE
09:45 Policajt z L.A.
11:00 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
12:05 Neserte nám pestúnku II.
10:00 Jahôdka a jej kamaráti II.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Zabi nudu! II.
08:30 Hrdinové ohně
10:55 Zlatý holky
12:45 Jdi svou cestou