Investícia storočia: Otvorenie hodvábnej cesty z Číny do Európy

Investícia storočia: Otvorenie hodvábnej cesty z Číny do Európy

BRATISLAVA / Ako odborníci naznačili, ide o projekt storočia. Obnovenia hodvábnej cesty bude stáť nemalé peniaze. Iba prvotná investícia bude viac ako 124 miliárd dolárov.

Ak sa projekt podarí dokončiť, celá infraštruktúra, vrátane nových prístavov, letísk a terminálov bude podľa odhadov stáť okolo bilióna dolárov.

"V duchu pradávnej hodvábnej cesty chceme vybudovať novú, ktorá bude výhodná pre všetkých. Chceme komunikovať so všetkými zainteresovanými stranami a pozorne počúvať ich požiadavky a potreby. Nadviažeme na históriu a budeme úspešní," hovorí o plánoch Xi Jinping. 

Pôvodná obchodná cesta spájala Čínu s Rímskou a Byzantskou ríšou. Do Európy priniesla mnoho vynálezov, ako napríklad  porcelán, papier, alebo hodváb. K starej tradícii sa chcú vrátiť a obnoviť obchodné cesty. Pracovať na nej budú státisíce robotníkov, napríklad v Laoskej džungli prevŕtajú kopce stovkami tunelov, čínski robotníci budú pracovať pri Himalájach. Nové ropovody aj plynovody sa už stavajú popri ceste v Kazachstane a to všetko bude smerovať do Európy.

Najbližšia stanica k nám má byť v Budapešti. Lenže v rámci megaprojektu sú plánované prekladiská, takže obchodovať bude môcť aj Slovensko a ľahšie posielať naše výrobky do Číny.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:30 Profesionáli II.
20:30 Letecké katastrofy XVII.
21:25 Česko Slovensko má talent
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
21:55 Kosti
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
20:35 Ovečka Shaun
20:15 Kukuřičný ostrov
22:10 Nevlastní dcera
23:45 Penny se bojí