Zatiahnuté, dažďové prehánky
14°
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Premiér Tsipras rokuje s lídrami krajín Únie o uľavách pre Grécko
Zdielať na

Premiér Tsipras rokuje s lídrami krajín Únie o uľavách pre Grécko

ATÉNY/BRUSEL / Grécka víťazná strana Syriza sa od volieb snaží svoje sľuby voličom aj splniť. Preto v Európe pokračujú tvrdé ekonomické rokovania. Nový grécky premiér Tsipras sa v jednotlivých krajinách snaží na maximum vyjednať úľavy. V hre sú miliardy.

Na požiadavky grécka reagujú európske krajiny rôzne. Ich reakcie závisia od situácie, v akej sa konkrétna krajina nachádza.

"Pevne verím, že existujú podmienky preto, aby Grécko a Únia našli vzájomnú zhodu. Chceme podať Grécku pomocnú ruku, to ale neznamená, že budeme vždy tvrdiť, že má pravdu," uviedol taliansky premiér Matteo Renzi.

"Musíme zabezpečiť, aby Grécko prešlo svojimi ťažkosťami," dodal francúzsky minister financií Michel Sapin.

Nemecko je ale proti akýmkoľvek úľavám. "Chceme, aby Grécko pokračovalo v nastavenej a už úspešnej ceste. Je to v záujme tamojších obyvateľov. Nebudeme akceptovať jednostrannú zmenu šetriaceho programu," povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Zmeniť splácanie

Tsipras ale tvrdí, že nechce odpustenie dlhu, ale o možnosť splácať ho podľa hospodárskeho rastu krajiny.

"Zatiaľ za krízu zaplatili chudobní a nie bohatí. Grécko je skorumpované a to chceme zmeniť. Je najvyšší čas ekonomického programu oživenia," dodal grécky premiér.

Za Grécko sa zaručilo aj Slovensko. Náš minister financií sa ale o záruky v eurovale neobáva.

"Musíme sebavedomo trvať na tom, čo sú takzvané červené čiary, ktoré sa nemôžu prekročiť. Pre nás je to zachovanie výšky zaevidovaného dlhu," uviedol Peter Kažimír.

Premiér Tsipras sa snaží vytĺcť úľavy pre krajinu:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy