Skoro jasno
26°
Bratislava
Iveta
27.5.2024
Gréci odvolili. Prvé odhady favorizujú radikálne ľavicovú Syrizu
Zdielať na

Gréci odvolili. Prvé odhady favorizujú radikálne ľavicovú Syrizu

ATÉNY / V predčasných parlamentných voľbách v Grécku podľa prvých odhadov zvíťazila ľavicová opozičná strana Syriza so ziskom medzi 35,5 a 39,5 percenta. Strana Novej demokracie súčasného premiéra podľa odhadov skončila druhá, informovala britská BBC.

AKTUALITA: Strana Novej demokracie súčasného premiéra Antonisa Samarisa, ktorá podľa odhadov skončila druhá, získala 23 až 27 percent hlasov, píše BBC. O tretie miesto sa zatiaľ delí strana Potami (Rieka) a krajne pravicový Zlatý úsvit.

Grécko padlo v posledných rokoch do hlbokej recesie. Pred bankrotom ho zachránila finančná pomoc od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu v podobe dvoch záchranných programov.

Konzervatívna Samarasova vláda ale bola na oplátku nútená prijať tvrdé úsporné opatrenia. Klesly mzdy i dôchodky, zvýšenie daní značne zasiahlo strednú triedu.

Na vine je vláda a Brusel

V súčasnej dobe nemá prácu až štvrtina Grékov, medzi mladými je to dokonca polovica, informovala agentúra Reuters. Mnohí z nich vinia zo zníženia životnej úrovne súčasnú vládu a Brusel.

Veľká časť Grékov je tak pripravená dať svoj hlas radikálnej ľavicovej strane Alexisa Tsiprasa Syrize. Do hlasovania sa zapoja preto, že parlament nedokázal koncom minulého roka ani na tretíkrát zvoliť novú hlavu štátu.

Koniec národného poníženia?

Líder strany Syriza tvrdí, že koniec národného poníženia sa blíži. Podľa posledných prieskumov má strana náskok viac než 5 percentných bodov pred Samarasovou Novou demokraciou.

Pozrite si priložené video:

Tsipras žiada svojich priaznivcov, aby mu zaistili väčšinu v parlamente. Sľubuje, že ukončí všetky úsporné opatrenia v krajine.

Pár dní pred voľbami taktiež vyhlásil, že v prípade víťazstva nezdaní bankové vklady. Toho sa množstvo Grékov obávalo.

Bonus v podobe 40 mandátov

Výsledky volieb budú do veľkej miery závisieť na voličoch starších ako 60 rokov. Grécki seniori naviac patria k disciplinovaným účastníkom volieb. Ich váha môže podľa odhadov prekročiť i viac než polovicu všetkých odovzdaných hlasov.

Svoj hlas budú môcť obyvatelia odovzdať do siedmej hodiny večer miestneho času. Na zisk kresiel v parlamente musia politické strany prekročiť trojpercentný volebný prah. Strana, ktorej sa podarí získať väčšinu hlasov, automaticky získa bonus v podobe 40 kresiel.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy