Oblačno
20°
Bratislava
Ela
24.5.2022
Po smrti príbuzného máte nárok na vyplatenie mzdy aj dovolenky
Zdielať na

Po smrti príbuzného máte nárok na vyplatenie mzdy aj dovolenky

BRATISLAVA / Viete načo všetko máte nárok po úmrtí vášho blízkeho? Európsky súdny dvor sa zaoberal otázkou, čo je zamestnávateľ povinný rodine zosnulého vyplatiť. Či už ide o odpracovaný čas alebo nevyčerpanú dovolenku.

Ťažko chorý muž z Nemecka si počas posledných rokov života ušetril až 140 dní dovolenky, ktoré mali podľa zamestnávateľa prepadnúť v prospech firmy. Právo Európskej únie však takéto veci nepripúšťa. Európsky súd rozhodol v prospech pozostalých a dlh vo výške šestnásť tisíc eur pre rodinu zosnulého Nemca priznal.

Platená dovolenka

"Náhodná udalosť smrti zamestnanca nesmie viesť k strate nároku na platenú dovolenku za kalendárny rok," uviedla Ingrid Ludvíková zo Slovenského zastúpenia Európskej komisie.

Prispôsobiť sa musí každý členský štát. Nárok na preplatenie dovolenky po smrti zamestnanca je totiž zakotvený v Európskom práve. "Právo únie bráni vnútroštátnym predpisom alebo praxi, ktoré vylučujú nárok na peňažnú náhradu nevyčerpanej dovolenky," dodala Ludvíková.

Pre Slovensko sa nič nemení

Pre Slovensko sa ale ani rozhodnutím Európskeho súdneho dvora nemení nič. Povinnosti zamestnávateľa v takýchto situáciách presne definuje zákonník práce. "Nárok pripadá v postupnosti manžel manželka, deti, alebo rodičia. Podmienkou je, aby spolu žili v jednej domácnosti," uviedla hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Katarína Husárová. 

"Súčasťou je aj náhrada nevyčerpanej dovolenky," povedala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová. "Je v záujme zamestnávateľa, aby vzniknutú situáciu vyriešil čo najskôr, aby nedošlo k nezákonnému obohacovaniu sa," uviedol právnik Peter Kupka.

Súvisiace články

Najčítanejšie