Dohoda viazne. Kyjev chce od Rusov miliardu dolárov za plyn

27.05.2014 13:17 Noviny.sk Ekonomika
Dohoda viazne. Kyjev chce od Rusov miliardu dolárov za plyn Zdroj: SITA
KYJEV / Plynová kríza na Ukrajine nekončí. Rokovanie o úhrade ukrajinského dlhu za odber plynu uviazlo. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk pohrozil, že ak ruský Gazprom nepristúpi na dohodu, obráti sa na súd. Spor komplikuje anektovanie plynu.

Znárodnenie podniku

Jaceňuk poukázal, že surovina patrila čiernomorskej spoločnosti Černomorneftegaz spadajúcej pod ukrajinský energetický gigant Naftogaz. Po marcovom pripojení Krymu k Rusku bol podnik znárodnený.

O návrat plynu Kyjev požiadal Rusov ešte začiatkom mája. Moskva varovala EÚ pred zastavením dodávok plynu v prípade neuhradenia ukrajinských dlhov za surovinu.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev uviedol, že zaplatenie aspoň časti ukrajinského dlhu je minimálnou podmienkou pre obnovenie rokovaní medzi Ukrajinou, Ruskom a Európskou úniou.

Dlh rastie

"Chceme počuť ruskú odpoveď týkajúcu sa návratu viac ako dvoch miliárd kubických metrov plynu. Podľa súčasných cien Gazpromu má hodnotu miliardy dolárov," uviedol Jaceňuk, ktorého vláda v pondelok predbežne súhlasila so splatením časti dlhovanej sumy Rusku za dodávky plynu.

Ukrajina by mala zaplatiť dve miliardy dolárov do štvrtka a ďalších 500 miliónov do 7. júna. Rusko hovorí, že celkový dlh Kyjeva za plyn v súčasnosti prekročil 3,5 miliardy dolárov.

Deň k dobru

Generálny riaditeľ ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller potvrdil, že jeho firma je ochotná poskytnúť zľavu v tom prípade, že zaplatí Kyjev časť svojich dlhov.

Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger oznámil, že rokovania sú v pokročilom štádiu. O kríze debatoval s ministrami energetiky Ruska a Ukrajiny v Berlíne. Stretnutie neprinieslo žiadnu dohodu. Obe krajiny majú čas na rozhodnutie do stredy do večera.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:50 Nové bývanie
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
16:50 Otec v sukni
19:30 Profesionáli III.
20:30 Denník Bridget Jonesovej
18:00 9-1-1
19:00 Štyri svadby a jeden pohreb
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
18:40 Jojko oslávencom
18:45 Jojko oslávencom
18:55 Malí fidlikanti
18:25 Cirkus
20:15 Na nože
22:30 Dřív než půjdu spát