Slovenský prasiatkový zákon, plaťte mincami!

Slovenský prasiatkový zákon, plaťte mincami!

BRATISLAVA / Ak si celý rok sporíte drobné mince do prasiatka, to ešte neznamená, že si za ne aj niečo kúpite. Znie to zvláštne, ale je to tak. Existuje totiž zákon, ktorý určuje, koľko mincí môžete použiť pri jednej platbe. Ale hlavu preto nevešajte, keď vašu hŕbu mincí v jednom obchode odmietnu, v inom vás privítaju s otvorenou náručou.

Srdce pre deti. Najväčší charitatívny projekt 20. 12. o 20:20 na JOJ

Máme radšej papierové

"Je to otravné, mám ťažkú tašku, štrngám ako rolničky a kto to má všetko vláčiť," hovorí nakupujúca. Presne to je dôvod, prečo má väčšina z nás v peňaženke radšej papierové bankovky. Podľa pokladníčok dokonca drobné natoľko nemáme radi, že nimi ani neplatíme, hoci ich máme!

"Koľkokrát mi dajú ľudia papierové peniaze a potom sa ich spýtam, či náhodou nemajú tie drobné a teda až na vyžiadanie ich zvyknú dať," tvrdí predavačka.

Až 50 kusov

Ak vám príde nepríjemné platiť s veľkým množstvom mincí v obchodoch, vôbec sa tým netrápte. Obchodníci sú povinní ich prijať. V zákone sa hovorí o závratnom počte. "Obchodník musí pri jednom nákupe prijať 50 kusov mincí," informuje hovorkyňa NBA Jana Kováčová.

To znamená, že ak by ste sa rozhodli platiť za 5 eurové tričko 50 jednocentovými mincami, všetko je v súlade so zákonom. A keďže idú Vianoce, pokojne buďte štedrejší aj v prípade platenia mincami. Život doslova uľahčíte nielen sebe, vďaka ľahšej peňaženke, ale aj pokladníčkam.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:15 Krimi
05:35 Noviny TV JOJ
06:30 SpongeBob SquarePants IX.
05:00 Súdna sieň
05:45 Súdna sieň
06:50 Miláčikovo
05:35 Presne takto o rok I.
06:20 Presne takto o rok I.
07:30 Vraždy v Brokenwoode I.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
05:25 Tom Sawyer
07:25 Království surikat: Příběh začíná
08:50 Nádech pro lásku