Oblačno
28°
Bratislava
Petra, Peter, Pavol
29.6.2022
Zlacňovanie nehnuteľností v EÚ. Platí to aj pre Slovákov
Zdielať na

Zlacňovanie nehnuteľností v EÚ. Platí to aj pre Slovákov

BRATISLAVA / Kupujete alebo predávate nehnuteľnosť? Tak potom tu máme niečo pre vás. Zistili sme, že ceny bytov a domov v okolitých krajinách klesajú. V posledných mesiacoch to je aj o desať percent. A preto sme sa pozreli na to, či podobné zlacňovanie čaká aj Slovensko.

Najdrahšie kúpite v hlavnom meste

Ľudia, ktorí chcú v najbližšej dobe investovať do vlastného bývania sú momentálne vo výhode pred tými, ktorí by sa chceli nehnuteľnosti zbaviť. "Majú širší výber nehnuteľností ako v minulosti a taktiež developeri sa snažia prispôsobiť dopytu zo strany domácnosti," tvrdí hovorkyňa NBS Petra Pauerová.

"No a aj toho dôsledkom to vyzerá teraz tak, že ceny stagnujú," dodáva analytička banky Eva Sadovská. Na Slovensku sa teda ceny bytov a domov držia - najdrahšie nehnuteľnosti sú klasicky v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1 670 eurR za 1 meter štvorcových.

Maďarsko láka na 9-percentný pokoles

Oproti tomu v Nitre sa dá kúpiť meter štvorcový za 588 eur. Bývanie tesne za hranicami s Maďarskom je preto pre našincov stále zaujímavé. Navyše, ceny tam teraz klesli o viac ako 9 percent. Najväčší prepad trhu však evidujú Španieli, ktorí dokážu na kúpe domu ušetriť takmer 13 percent.

"Nárasty a poklesy cien nie sú také dramatické, aby to človek musel odkladať, čiže ak je pripravený, financovanie mu vychádza dobre, nie je dôvod prečo kúpu odkladať," myslí si realitný maklér Martin Čapo.

Krajina Pokles Krajina Nárast
Španielsko -12,8 % Estónsko +7,7 %
Maďarsko -9,3 % Lotyšsko +7,2 %
Portugalsko -7,3 % Luxembursko +4,3 %
Holandsko -7,2 % Švédsko +4,1 %
Taliansko -5,7 % Malta +3,9 %
Slovinsko -4,3 % Veľká Británia +2,2 %

Téme sa venuje reportérka Beáta Ksenzsighová. INFORMÁCIE ONLINE TU.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie