Oblačno
17°
Bratislava
Ela
24.5.2024
Erdogan sa stretne s Bidenom v Bielom dome
Zdielať na

Erdogan sa stretne s Bidenom v Bielom dome

Zdroj: TASR

ISTANBUL / Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stretne so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom 9. mája v Bielom dome.

Za predpokladu, že dôjde k oficiálnemu potvrdeniu návštevy, by išlo o prvé stretnutie medzi Erdoganom a Bidenom v Bielom dome. Podľa tureckého predstaviteľa sa v piatok uskutoční schôdzka šéfa tureckej tajnej služby Ibrahima Kalina so zástupcami americkej Snemovne reprezentantov.

​Rokovať budú o plánovanej návšteve Erdogana v USA aj ďalších bilaterálnych záležitostiach. Bidenova administratíva v januári schválila predaj stíhačiek F-16 za 23 miliárd dolárov Turecku po tom, čo turecký parlament ratifikoval vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.
Ankara hlasovanie o členstve Švédska v NATO odkladala približne 20 mesiacov, čo narušilo vzťahy s jej západnými spojencami. Turecko totiž dlhodobo obviňuje Švédsko z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za hrozbu pre svoju bezpečnosť.

Vzťahy naštrbil aj konflikt v Pásme Gazy

Niektorí analytici dodatočne tvrdili, že Turecko pokračovalo v odkladaní ratifikácie, pretože Erdogan nesúhlasil s tým, že USA podporujú Izrael v jeho vojenskej ofenzíve v Pásme Gazy. Z tureckého prezidenta sa podľa AFP stal jeden z najtvrdších kritikov voči izraelskému ťaženiu v palestínskej enkláve. Erdogan tiež prirovnal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k Adolfovi Hitlerovi a Spojené štáty obvinil z podporovania "genocídy" Palestínčanov.

​Útok palestínskych kománd na juh Izraela si 7. októbra 2023 vyžiadal približne 1160 obetí na životoch, a to väčšinou civilistov. Militanti počas neho uniesli z Izraela aj približne 250 izraelských a zahraničných rukojemníkov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy