Zatiahnuté
11°
Bratislava
Vojtech
23.4.2024
Konflikt na Blízkom východe: Izrael pokračuje s ostreľovaním v meste Rafah
Zdielať na

Konflikt na Blízkom východe: Izrael pokračuje s ostreľovaním v meste Rafah

GAZA / Izraelské jednotky pokračovali v noci v ostreľovaní cieľov v meste Rafah, ktoré sa nachádza na juhu Pásma Gazy. Útočisko v ňom po spustení vojenskej operácie v Gaze našli státisíce Palestínčanov. Velenie izraelskej armády varuje, že pripravuje veľkú ofenzívu s cieľom zakročiť proti tamojším radikálom z Hamasu. K ozbrojeným zrážkam dochádzalo v uplynulých hodinách aj v ďalších častiach enklávy. Traja Palestínčania spustili dnes ráno paľbu na diaľnici v blízkosti Jeruzalema. Izraelské úrady hlásia jedného mŕtveho a viacero zranených. Útočníkov zneškodnili.

​Izraelská armáda v noci opäť ostreľovala aj Rafáh, uvádzajú palestínske zdroje 

Izraelská armáda v noci opäť ostreľovala mesto Rafáh na juhu Pásma Gazy, najmenej traja ľudia pri tom zomreli, informoval vo štvrtok 22. februára server The Times of Israel (ToI) s odvolaním sa na palestínske zdroje. V oblasti Ráfahu je teraz viac ako milión ľudí, ktorí tam od vlaňajšieho októbra utiekli pred bojmi v iných častiach Pásma Gazy. Tie si od októbra podľa dnešnej bilancie úradov ovládaných Hamásom vyžiadali životy viac ako 29.400 Palestínčanov.

Nočné izraelské údery cielili na dve štvrte v Rafáhu, uviedli palestínske zdroje podľa ToI. Izraelská armáda ostreľovala Rafáh už dlho, ale zatiaľ nie tak intenzívne, ako to robila na severe či v centrálnej časti pásma. Pred necelými dvoma týždňami tam uskutočnila ale tiež väčšie bombardovanie v súvislosti s oslobodením dvoch izraelských rukojemníkov, pri ktorom zomrelo na 70 Palestínčanov.

V Rafáhu armáda chystá veľkú pozemnú operáciu s cieľom zneškodniť ďalšie bojové jednotky palestínskeho hnutia Hamas, s ktorým v Gaze vedie vojnu, ktorú začal Hamas 7. októbra nečakaným útokom na izraelské pohraničie. Na 1200 ľudí pri tom vtedy palestínski ozbrojenci zabili a asi 250 osôb uniesli. Doteraz zadržiavajú zhruba 130 z nich, najmenej tri desiatky rukojemníkov ale už podľa izraelských tajných služieb nežijú.

​Izrael hľadá Palestínčanov, ktorí by na skúšku spravovali časti Gazy

Izrael hľadá Palestínčanov, ktorí nie sú napojení na radikálne hnutie Hamas a boli by ochotní spravovať civilné záležitosti vo vytýčených izolovaných oblastiach Pásma Gazy. Tieto zóny majú slúžiť ako skúšobné pre povojnovú správu tohto palestínskeho územia. Agentúre Reuters to dnes povedal vysokopostavený izraelský predstaviteľ.

Podľa zdroja, ktorý s Reuters hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, by sa na tomto projekte nemohli zúčastniť ani osoby, ktoré sú na výplatnej listine medzinárodne uznávanej Palestínskej autonómie (PA). Vysokopostavený zástupca Hamasu Samí abú Zuhrí však Reuters povedal, že takýto plán by prakticky znamenal opätovnú okupáciu Gazy a je odsúdený na neúspech.

Izraelský predstaviteľ povedal, že tieto takzvané "humanitárne ostrovy" budú zavádzané vo štvrtiach, z ktorých bol Hamas vypudený. Konečný úspech tohto plánu však bude závisieť od toho, či Izrael dosiahne svoj cieľ a zničí toto islamistické hnutie na celom úzkom pobrežnom území Pásma Gazy, ktorému od roku 2007 Hamas vládne.

"Hľadáme tých pravých ľudí, ktorí by sa k tomu postavili čelem," povedal izraelský predstaviteľ Reuters. "Ale je jasné, že to bude nejaký čas trvať, pretože nikto sa neprihlási, kým si bude myslieť, že mu za to Hamas preženie guľku hlavou," dodal. Plán tak podľa neho môže byť naplnený až vtedy, keď bude Hamas zničený a nebude predstavovať hrozbu ani pre Izrael, ani pre obyvateľov Gazy.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy