Zatiahnuté
Bratislava
Etela
22.2.2024
Čína zaplavená červenou: Oslavy Lunárneho nového roka sprevádzajú očakávania
Zdielať na

Čína zaplavená červenou: Oslavy Lunárneho nového roka sprevádzajú očakávania

Zdroj: TASR

PEKING / Číňania dnes 10. februára oslavujú začiatok lunárneho nového roka, ktorý sa ponesie v znamení draka. Nový rok je v Číne najvýznamnejším sviatkom, ktorý sa oslavuje v rodinnom kruhu, návštevami chrámov, ale aj ohňostrojmi a veselosťou na najrôznejších kultúrnych podujatiach, uviedla agentúra DPA. Podľa nej si Číňania od roku draka, ktorý nasleduje po roku zajaca, sľubujú veľa dobrého.

Okrem Číňanov sú oslavy lunárneho Nového roka dôležité napríklad aj pre Vietnamcov, Singapurcov, Kórejčanov či Malajzijčanov. V čínskom kalendári sa každý rok nesie v znamení jedného z 12 znamení zverokruhu. Drak je považovaný za symbol sily, úspechu a šťastia, podľa agentúry AP preto rad Číňanov plánuje na rok v znamení tohto mýtického tvora narodenia svojho potomka.

​Dominantnou farbou osláv je červená, ktorá je považovaná za farbu šťastia. Ľudia ňou dekorujú svoje obydlia, hlavne vstupy do domov, a dúfajú, že tým prilákajú do svojho obydlia šťastie a blahobyt. Obľúbenými darčekmi sú obálky s peniazmi.

Dôležité je stretnutie s rodinou

Oslavy nazývané tiež Sviatky jari (čchun-ťie) sú v Číne spojené s cestovaním. Milióny ľudí sa vydávajú na návštevu svojich rodných miest a dedín, aby sa stretli so svojimi rodinami. Cestovanie spojené s oslavami začiatku nového roka je dôležité aj hospodársky. Pre čínsku ekonomiku, ktorá sa v poslednom čase potýka s problémami, by tak mohli byť vítanou vzpruhou, uviedla DPA. V centrálnej Číne cesty tento rok komplikoval neobvykle silný nástup zimy.

Milióny Číňanov sledujú na Nový rok tradičný galavečer v štátnej televízii. Tentoraz počas neho pozdravili svojich spoluobčanov na Zemi aj astronauti z čínskej vesmírnej stanice.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy