Jasno
17°
Bratislava
Xénia
2.6.2023
Podozrivý zo streľby v Paríži povedal, že "patologicky" nenávidí cudzincov
Zdielať na

Podozrivý zo streľby v Paríži povedal, že "patologicky" nenávidí cudzincov

Zdroj: TASR

PARÍŽ / Muž podozrivý zo zastrelenia troch Kurdov v Paríži pred vianočným víkendom povedal vyšetrovateľom, že v to piatkové ráno sa vydal do ulíc zabiť migrantov alebo cudzincov a potom si mienil vziať život. Dodal tiež, že k cudzincom cíti "patologickú" nenávisť.

​Muž vo veku 69 rokov zabil v piatok, 23. decembra, troch ľudí pred Kurdským kultúrnym centrom a zranil ďalšie tri osoby. Následne ho odzbrojila a premohla jedna zo zranených obetí. Polícia ho na mieste zatkla a potom o deň nato odovzdala do rúk psychiatrov. Jeho meno úrady nezverejnili. Ak ho z psychiatrie prepustia, budú mu hroziť obvinenia z rasisticky motivovaných vrážd, pokusov o vraždy a násilia spáchaného strelnou zbraňou. "Podozrivý povedal vyšetrovateľom, že obrat v ňom nastal po vlámaní do jeho domu v roku 2016, keď sa v ňom nenávisť voči cudzincom zmenila na úplne patologickú, ako to sám nazval," uviedla prokuratúra.

Predvianočná streľba v rušnej parížskej štvrti otriasla kurdskou komunitou a rozhnevala ju. Zároveň vyvolala obavy zo zločinov z nenávisti v čase, keď vo Francúzsku a v celej Európe silnejú hlasy krajnej pravice a dostávajú sa v politike do popredia. Podozrivý uviedol vyšetrovateľom, že v to ráno streľby sa najprv vybral so zbraňou na parížske predmestie Saint-Denis, kde chcel zabíjať cudzincov. Potom si to rozmyslel a išiel ku Kurdskému kultúrnemu centru v Paríži, ktoré sa nachádza blízko bydliska jeho rodičov. Tam spustil paľbu na jednu ženu a dvoch mužov, potom vošiel do kaderníctva vedeného Kurdmi na druhej strane ulice. Tam začal strieľať na troch mužov. Jednému zo zranených mužov v kaderníctve sa podarilo útočníka zastaviť a zadržiavať až do príchodu polície.

Strelec vyšetrovateľom povedal, že svoje obete nepoznal, a všetkých neeurópskych cudzincov označil za svojich nepriateľov. Dvaja zo zranených boli aj v nedeľu, 25. decembra, stále hospitalizovaní so zraneniami nôh. Vyšetrovatelia skúmajú mužov počítač a mobil, ale zatiaľ nenašli žiadne potvrdené prepojenia na extrémistickú ideológiu. Príslušníci kurdskej menšiny vo Francúzsku a aktivisti proti rasizmu v sobotu, 24. decembra, spoločne demonštrovali, aby prejavili žiaľ a hnev. Toto zhromaždenia bolo prevažne pokojné, pochodujúci niesli portréty obetí.

Niektorí mladí ľudia hádzali predmety a podpaľovali autá aj smetné koše a polícia použila slzotvorný plyn na rozohnanie davu. "Násilnosti sa začali po tom, čo sa objavilo auto s ľuďmi mávajúcimi tureckou vlajkou. Niektorí pochodujúci niesli vlajky Strany kurdských pracujúcich," povedal hovorca Kurdskej demokratickej rady vo Francúzsku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy