Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Z plynovodu Nord Stream 2 prestal unikať plyn
Zdielať na

Z plynovodu Nord Stream 2 prestal unikať plyn

Archívna reportáž

POZRITE SI ARCHÍVNU REPORTÁŽ

BERLÍN / Z plynovodu Nord Stream 2 v Baltskom mori už neuniká plyn. V noci na nedeľu, 2. októbra to uviedol hovorca prevádzkovateľa Ulrich Lissek, podľa ktorého sa vyrovnal tlak medzi plynom v plynovode a vodou.

Plynovod uzavrel tlak vody, pre ktorý sa plyn vnútri nemôže dostať von. "Podľa všetkého sa v plynovode stále nachádza plyn," vysvetlil Lissek. Na otázku o koľko plynu približne ide, Lissek uviedol, že to je "otázka za milión"Podmorskými plynovodmi Nord Stream 1 a Nord Stream 2 mal prúdiť zemný plyn z Ruska do Nemecka. Pred incidentom ale neboli v prevádzke. Nord Stream 1 Rusko odstavilo na konci augusta a druhý nebol pre vojnu na Ukrajine ani spustený do prevádzky.

V priebehu týždňa zaznamenali na plynovodoch úniky na štyroch miestach potrubí, ktoré sú položené na dne Baltského mora v hĺbke asi 80 metrov. Úniky spôsobili veľký výbuch. Plynovody síce nefungovali, ale bol v nich natlakovaný plyn.

Incidenty začali vyšetrovať úrady vo Švédsku, v Dánsku i Nemecku. V stredu sa k nim pridalo aj Rusko. Viacero krajín v súvislosti s únikmi plynu hovorí o sabotáži. Plynovody Nord Stream sa v posledných mesiacoch stali stredobodom geopolitického napätia, keď Rusko prerušilo dodávky do Európy.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy