Jasno
-7°
Bratislava
Barbora
4.12.2023
Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe preverí prípad reklamy v kauze Čapí hnízdo
Zdielať na

Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe preverí prípad reklamy v kauze Čapí hnízdo

PRAHA / Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe preverí, prečo polícia a dozorujúci prokurátor odložili časť prípadu Čapí hnízdo.

V reklamnej vetve kauzy Čapí hnízdo si zastupiteľstvo vyžiadalo spis. Server iRozhlas.cz si od Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe vyžiadal uznesenie, ktorým polícia a potom aj prokurátor pred mesiacom odložili prípad možného krátenia daní. Z ich odpovedi vyplýva, že úrad vrchnej štátnej zástupkyne Lenky Bradáčovej už začal s previerkou práce dozorujúceho štátneho zástupcu Františka Partíka, ktorý mal prípad na starosti. Vrchné štátne zastupiteľstvo odmietlo priebeh previerky komentovať.

Objednávali si reklamné služby za desiatky miliónov korún

Dcérske firmy holdingu Agrofert si u farmy Čapí hnízdo objednávali reklamné služby za desiatky miliónov českých korún. Vyvolalo to podozrenie, že peniaze v skutočnosti nešli na reklamu, ale pomáhali farme splácať úver a firmám z holdingu znižovali dane. Posudok vypracovaný pre políciu z roku 2014 uvádza, že reklama v dohodnutej podobe nemala význam. Kongresové centrum Čapího hnízda totiž využívali predovšetkým spoločnosti z holdingu. V hlavnej vetve kauzy, v ktorej sa vyšetruje možný päťdesiatmiliónový dotačný podvod, je obvinený bývalý premiér Andrej Babiš a jeho bývalá spolupracovníčka Jana Nagyová.

Farma Čapí hnízdo dostala dotácie z európskych zdrojov po tom, ako jej vlastníctvo prešlo z Babišovho konglomerátu Agrofert na jeho rodinných príslušníkov. Eurofondy boli určené pre malé a stredne veľké podniky, pod ktoré Agrofert nespadá. Agrofert neskôr prevzal späť vlastníctvo farmy. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy