Polojasno
19°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Pápež František: Napätie by mohlo zasadiť novú ranu na Ukrajine a spochybniť bezpečnosť v Európe
Zdielať na
Zahraničie

Pápež František: Napätie by mohlo zasadiť novú ranu na Ukrajine a spochybniť bezpečnosť v Európe

Archívne video

Archívne video: Povodne na juhovýchode Brazílie napáchali veľké škody. Pápež František sa modlil za obete

VATIKÁN / Pápež František vyjadril znepokojenie nad napätím na Ukrajine. Ohrozuje podľa neho mier. Deň modlitieb za mier sa má konať v stredu, 26.2.

Pápež František vyjadril znepokojenie nad "rastúcim napätím" na Ukrajine, ktoré ohrozuje mier, a vyzval na rozhovory, ktoré by do centra pozornosti postavili ľudské bratstvo namiesto straníckych záujmov.

"So znepokojením sledujem rastúce napätie, ktoré by mohlo zasadiť novú ranu Ukrajine a spochybniť bezpečnosť v Európe s ešte širšími dôsledkami," povedal František.

František vyzval na stredu, 26.2. na deň modlitieb za mier, aby sa politické rozhovory mohli sústrediť na ľudské bratstvo namiesto straníckych záujmov. Ako dodal, tí, ktorí sledujú vlastné ciele na úkor iných, opovrhujú vlastným ľudským povolaním, pretože všetci sme boli stvorení ako bratia.

Rusko má problém s Ukrajinou v NATO

Rusko rozmiestnilo pri svojich hraniciach s Ukrajinou a tiež v Bielorusku desaťtisíce vojakov. Kyjev aj niektoré západné krajiny tvrdia, že sa Moskva pripravuje na možnú inváziu na Ukrajinu a že chystá provokácie, ktoré by mali podobnú operáciu zdôvodniť.

Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym, ale popiera, že by chystalo útok proti svojmu susedovi. Moskva požaduje, aby sa NATO zaviazalo neprijať Ukrajinu za členský štát aliancie.

Súvisiace články

Najčítanejšie