Boris Kollár: Ak by som bol Čech, volil by som Babiša. Politici reagujú na výsledky volieb v Česku

Boris Kollár: Ak by som bol Čech, volil by som Babiša. Politici reagujú na výsledky volieb v Česku

PRAHA / Bez ohľadu na to, ako sa český prezident postaví k zostavovaniu vlády, čísla ukazujú, že éra Andreja Babiša sa končí. Muž, ktorý pochádza zo Slovenska, jeden z najbohatších ľudí u našich západných susedov, prehral napriek masívnej volebnej kampani. Podľa koaličných strán je dobré, že Babiš končí. Opozícia varuje pred jeho nástupcami.

Naše stredoeurópske politické vody rozprúdil aj rakúsky kancelár, ktorý čelí podozreniam z korupčného správania. "Obvinenia z korupcie sú jednoducho falošné," povedal na svoju obhajobu Sebastian Kurz na tlačovej konferencii.  "Myslím si, že Sebastian Kurz ukázal veľké gesto a ideme ďalej," myslí si o korupčnej kauze premiér Eduard Heger. 

Politici sa vyjadrujú o výsledkoch volieb v Čechách

Víkend zavŕšili voľby v Česku, ktoré takpovediac "zvoral" Andrej Babiš, rovnako podozrivý z korupčných deliktov. "Ja osobne sa priznám. Ak by som bol Čech, volím Babiša," priznal predseda NRSR, Boris Kollár. "Andrej Babiš prehral tieto parlamentné voľby, pretože dosť polarizoval českú spoločnosť," hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.

"Je to kampaň, megakampaň. Naprogramovaná kampaň proti mne," obhajoval sa Andrej Babiš. Je to Slovák, hoc v českom saku, ale zdá sa, ž jeho neúspešný volebný výsledok bude mať dosah na celú V4. "Sú to naši najbližší priatelia a poviem aj bratia. Takže im prajem všetko dobré," zagratuloval Čechom premiér Slovenskej republiky. "

"Gratulujem našim bývalým československým spoluobčanom k takémuto výsledku. Je dobré, že Česká republika bude mať normálnejšiu vládu a myslím si, že aj spolupráca medzi českou a slovenskou vládou bude lepšia," povedal poslanec Ondrej Dostál. Opozičný poslanec za stranu Smer, Juraj Blanár nebol až taký pozitívny v jeho vyjadreniach. "Chcem popriať Čechom, aby to nebola taká zmena ako na Slovensku, že nech bude hocijaká zmena, tak by to bola obrovská chyba či pre Čechov, pre Maďarov, pre Slovákov aj pre Poliakov," povedal.

"V rámci regiónov vo Vyšehradskej štvorke, ale aj na celoeurópskej úrovni sa Česká republika bude väčšmi profilovať ako krajina, ktorá bude hľadať spoločné riešenie s Európskou úniou a zrejme spolu so Slovenskom bude do istej miery tvoriť takú protiváhu proti problematickým trendom v dvoch ďalších vyšehradských krajinách," vyjadril svoje predikcie politológ Grigorij Mesežnikov.
Boris Kollár si však o Vyšehradskej štvorke myslí niečo iné. "V4 sa nerozpadne. Budeme fungovať ďalej tak, ako sme fungovali. Ja v tom nevidím absolútne problém, či tam sedí Babiš, alebo tam bude sedieť niekto druhý," vyjadril sa.  

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, Martin Klus  predpokladá lepšiu spoluprácu medzi Českom a Slovenskom. "Hovorí sa o tom, že v minulosti bol taký tandem, že Slovensko- Česko a Maďarsko- Poľsko. Môže sa stať, že po týchto voľbách by to opäť mohlo takto fungovať," povedal. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:50 V siedmom nebi
14:30 Inkognito
15:55 Súdna sieň
12:55 Zlato v garáži IV.
13:20 Poklady z blšáku X.
13:50 Poklady z blšáku X.
11:50 Nákupné maniačky
13:15 Skutočné príbehy
14:30 Prvé oddelenie II.
13:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
13:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
13:50 Volám sa Caillou V.
12:20 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
14:30 Miloš Forman: Co tě nezabije…
16:25 Gagarin