Zdravotný stav prezidenta Zemana sa opäť zhoršuje. Zo zámku v Lánoch ho musela odviezť sanitka

Zdravotný stav prezidenta Zemana sa opäť zhoršuje. Zo zámku v Lánoch ho musela odviezť sanitka

PRAHA / Českého prezidenta Miloša Zemana opäť previezli do nemocnice. Stalo sa tak krátko po jednaní s premiérom Andrejom Babišom. Zo zámku v Lánoch ho sanitka previezla do Ústrednej vojenskej nemocnice, kde český prezident v septembri strávil osem nocí.

Miloš Zeman je momentálne hospitalizovaný na pracovisku intenzívnej medicíny v Ústrednej vojenskej nemocnici. "Dôvodom hospitalizácie je chronické ochorenie, o tom vieme už dlhšie. Momentálne nastali komplikácia. Nemám dovolenie pána prezidenta identifikovať chorobu, ktorú pán Zeman má," povedal Zemanov lekár Zavoral. 

Sanitka s prezidentom odišla zo zámku v Lánoch okolo poludnia krátko po odchode premiéra Andreja Babiša (ANO), ktorý sa predtým sa Zemanom stretol.  Auto sprevádzalo niekoľko vozidiel ochrannej služby. Podľa doterajších informácií je prezident dlhodobo chorý a preto hlasoval priamo v Lánoch. Na odporúčanie zrušil aj dnešnú účasť v debate CNN Prima News. V septembri strávil osem nocí v ÚVN, podľa Pražského hradu išlo o rekondičný pobyt, pri ktorom prezident podstúpil niekoľko vyšetrení a infúzie. Od tej doby je Zeman v Lánoch.

Prezidentov hovorca Jiří Ovčáček na twitteri zároveň požiadal o citlivý prístup k prezidentovej hospitalizácii. "Každý môžeme ochorieť, preto má byť na prvom mieste ľudskosť a želanie skorého uzdravenia. K tomu nás vedie viera i svedomie," uviedol hovorca. O Zemanovom zdravotnom stave médiá a politici špekulujú už niekoľko dní.

V septembri strávil osem nocí v ÚVN, podľa Pražského hradu išlo o rekondičný pobyt, pri ktorom prezident podstúpil niekoľko vyšetrení a infúzií. Od tej doby je Zeman v Lánoch. Pražský hrad v posledných dňoch opakovane odmietal tvrdenie, že prezident má vážne zdravotné ťažkosti. Hovorca Ovčáček v piatok Rádiu Z povedal, že Zeman si musí oddýchnuť. "Pán prezident musí nabrať silu. Musíme si uvedomiť, že pánovi prezidentovi je 77 rokov, to už je vek staroby a to sa jednoducho musí niekedy prejaviť," povedal. Súčasný stav podľa neho Zemana nijako neobmedzuje vo výkone jeho ústavných právomocí a prezident je pripravený prispieť k zostaveniu vlády. K Zemanovi pravidelne chodí doktor Zavoral, ktorého špecializáciou je gastroenterológia. Špekulácie o vážnom stave prezidenta Ovčáček v piatok označil za fámy a dezinformácie. 

​Stretnutie s Babišom 

K výsledkom parlamentných volieb v Českej republike sa vyjadril aj český prezident Miloš Zeman. „Blahoželám víťazom volieb a všetkým poslancom, ktorí boli zvolení, bez ohľadu na ich príslušnosť k politickým stranám a zoskupeniam. Prajem im mnoho úspechov v ich ďalšej práci,“ odkázal v nedeľu Zeman prostredníctvom svojho hovorcu.

Prezidentské sídlo na zámku v Lánoch okolo 11. hodiny navštívil premiér Andrej Babiš. Práve hlava štátu by mala rozhodnúť, koho poverí zostavením nového vládneho kabinetu. Na zostavení vlády sa v sobotu večer po úplnom sčítaní hlasov dohodli víťazi volieb, koalícia troch politických strán Spolu, a politické zoskupenie PIRSTAN. Prezidenta vyzvali, aby lídra koalície Petra Fialu poveril vedením rokovaní o sformovaní vlády. Spoluprácu s Babišovým hnutím ANO Fiala vylúčil. Prezident Zeman dopredu avizoval, že zostavením vlády poverí lídra najsilnejšej strany, a nie víťaznej koalície. Povolebné rozhovory chce hlava štátu začať v stredu.

V českých parlamentných voľbách zvíťazila koalícia Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), ktorú podporilo 27,79 percent voličov. Nasleduje hnutie ANO premiéra Andreja Babiša so ziskom 27,12 percenta. V Poslaneckej snemovni bude aj zoskupenie PIRSTAN (Česká pirátska strana a Starostovia a nezávislí) so ziskom 15,62 percenta a hnutie SPD (9,56 %). Pod päťpercentnou hranicou potrebnou pre vstup do parlamentu zostali sociálni demokrati (ČSSD), komunisti (KSČM) alebo hnutie Prísaha.

Zdroj: noviny.sk/ČTK/ SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
12:50 V siedmom nebi
12:05 Profesionáli III.
12:55 Zlato v garáži IV.
13:20 Poklady z blšáku X.
11:50 Nákupné maniačky
13:15 Skutočné príbehy
14:30 Prvé oddelenie II.
12:05 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
12:20 Krtko
12:30 Tom a Lili
10:45 Psí kusy
12:20 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
14:30 Miloš Forman: Co tě nezabije…