Orbán plánuje usporiadať referendum o ochrane detí. Opäť ide do sporu s Európskou komisiou

21.07.2021 10:48 Noviny.sk Zahraničie

Orbán plánuje usporiadať referendum o ochrane detí. Opäť ide do sporu s Európskou komisiou

Archívna reportáž
embed kód
BUDAPESŤ / Maďarský premiér Viktor Orbán v stredu vyhlásil, že v otázkach ochrany detí sa bude konať referendum. Cieľom je odolať tlaku Európskej únie na zmenu nedávnych zákonov o ochrane detí.

"V posledných týždňoch Brusel jasne zaútočil na Maďarsko kvôli jeho zákonom na ochranu detí. Maďarské zákony nepovoľujú sexuálnu propagandu v materských školách, školách, v televízii a v reklamách," uviedol vo videu na Facebooku.

Orbán vo videu ďalej povedal, že na západe LGBTIQ aktivisti chodia do materských a základných škôl, pričom vyučujú o sexuálnej výchove. Podľa neho Brusel má záujem takéto pravidlá zaviesť aj v Maďarsku.

Maďarský parlament v polovici júna schválil zákon, ktorý zakazuje šíriť medzi mladými ľuďmi do 18 rokov materiály zobrazujúce alebo propagujúci homosexualitu a zmenu pohlavia. Právny predpis znemožňuje okrem iného osvetu v školách týkajúce sa sexuálnych menšín a aktivisti a ľudskoprávny skupiny ju vnímajú ako diskriminačné voči komunite LGBT (lesbičiek, gayov, bisexuálov a transgenderových osôb). K zákonu sa kriticky stavia mnoho európskych politikov.

Európska komisia má ale voči Budapešti viac výhrad. Pri druhom ročnom hodnotení stavu právneho štátu vo všetkých 27 členských krajinách, negatívne hodnotila vývoj najmä v Maďarsku a v Poľsku. V maďarskom prípade má komisia obavy najmä z vývoja v oblasti médií a v boji s korupciou.

Zdroj: noviny.sk/Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 Prestreté
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:45 Dr. Dokonalý
18:45 Dr. Dokonalý
19:45 Profesionáli VII.
17:55 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha IV.
17:40 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
18:10 Petronela Jabĺčková
18:25 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
16:50 Mámy na nože
18:30 Životy svatých 1/2
20:15 Bolest a sláva