Poliaci vymysleli motiváciu na obnovenie cestovania. Ponúkajú turistom poukazy

Poliaci vymysleli motiváciu na obnovenie cestovania. Ponúkajú turistom poukazy

VARŠAVA / Poliaci prišli s unikátnym nápadom, ako zachrániť poľský turizmus a ekonomiku v podobe turistického poukazu. Ten mohli už od minulého roka využívať turisti avšak kvôli neustálemu obdobiu lockdownov to možné nebolo. Ľudia pracujúci v turizme však veria, že takáto vládna motivácia pomôže vrátiť ľudí na dovolenky.

Podľa poľskej vlády ide o novú formu podpory poľských rodín počas pandémie. Tú môžu využiť predovšetkým na doplatenie si za pobyt v ktorejkoľvek časti krajiny.  "Ide o jednorázovú dotáciu vo výške 500 zlotých na každé dieťa, ktoré nedovŕšilo 18. rok života a pre postihnuté deti. Tento kupón je platný do konca marca 2022," vyjadrilo sa Ministerstvo rozvoja, práce a technológie Poľska. 

Túto možnosť využila okamžite aj rodina z Bialystoku, ktorá prišla navštíviť Zakopané. "V horách sme spolu nikdy neboli. Využili sme poukaz. Teraz si to užijeme a ešte aj podporíme ekonomiku," reagoval na využitie poukazu návštevník Zakopaného, Andrzej Kuna. Špeciálny turistický kupón si môžu Poliaci aktivovať jednoducho cez mobilnú aplikáciu a následne si s ňou napríklad zaplatiť pobyt. "Poukaz sa dá použiť na rôzne služby súvisiace s dovolenkou. Nejde teda len o hotely. Poukaz akceptuje množstvo zariadení," konštatovala Agata Wojtowicz z Tatranskej hospodárskej komory. 

Mnohé rodiny by si pritom bez takejto štátnej podpory dovolenku dovoliť nemohli. Turistické kupóny majú byť východiskom z núdze. "Kebyže ten poukaz nemáme, zrejme by sme dovolenku odložili, ale takto sa nám to oplatí," povedal Andrzej Kuna. V centrách cestovného ruchu veria, že týmto spôsobom sa Poliakom podarí nakopnúť zruinovanú ekonomiku – predovšetkým pred a počas letnej sezóny. "Veríme, že príde dosť turistov, lebo vidíme, že ľudia už toho majú dosť. Ten poukaz bol dobrý nápad," uviedla jedna z obchodníčok. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:40 Pravá blondínka 2
15:50 Nová záhrada
16:50 Na chalupe
14:30 Záchranári
15:20 Mačka a pes
17:30 Denník ľadovej princeznej
13:40 Kosti V.
14:40 Dr. Harrow
15:50 Dr. Harrow
14:20 Krtko
14:50 Tashiho svet
15:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
13:15 Rin Tin Tin
15:05 Můj kámoš špión
16:55 Kdybych měl křídla