Jasno
16°
Bratislava
Viliam
28.5.2023
Korčok rieši spor s Maďarmi: Nedovolí zásah do našich vnútorných záležitostí
Zdielať na

Korčok rieši spor s Maďarmi: Nedovolí zásah do našich vnútorných záležitostí

SLOVENSKO/MAĎARSKO / Diplomatický spor aktuálne rieši náš minister zahraničia Ivan Korčok aj s ďalším susedom. Pre stredajšie rokovanie maďarského náprotivka Pétera Szijjártóa s poslancom za OĽANO Györgym Gyimesim o novele slovenského zákona o občianstve v Komárne si predvolal maďarského veľvyslanca na Slovensku.

Po tom, čo minister zahraničných vecí Maďarska počas víkendu neuspel u nášho šéfa diplomacie so žiadosťou o rokovanie o novele zákona o štátnom občianstve, rokoval o tom v stredu v Komárne s poslancom parlamentu Gyorgyom Gyimesim. Bez vedomia ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

"Keďže v slovenskom parlamente nie je maďarská strana, s pomocu ktorej by sme mohli tento problém ako aj ďalšie týkajúce sa Maďarov žijúcich na Slovensku predniesť, sme radi že Gyorgi Gyimesi tak spravil, za čo mu ďakujeme,"  vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Stredajšie rokovanie poslanca Gyimesiho s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártom v komárne považuje slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok za nemiestne, no a v zápäti si na koberec vypýtal maďarského veľvyslanca na Slovensku. "Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó ma cez víkend požiadal o rokovanie o novele zákona o občianstve. Jednoznačne som to odmietol, pretože to je výsostne naša, slovenská záležitosť a požiadal som ho o zdržanlivosť, keďže u nás prebieha k tomuto zákonu legislatívny proces," uviedol na facebooku minister Korčok. Korčok svoje stanovisko rovnako tlmočil aj  podpredsedovi Trnavského samosprávneho kraja Józsefovi Berényimu, s ktorým diskutoval na otázku práce zmiešanej slovensko-maďarskej Komisie pre národnostné menšiny a častí Programového vyhlásenia vlády, ktoré sa týkajú menšinovej problematiky.

Poslanec Gyimesi si stojí za tým, že ho nezaujíma , čo hovorí minister zahraničných vecí a tvrdí, že ak by opäť dostal od maďarskej strany pozvanie na rokovanie, opäť by ho prijal.

"Ako poslanec NR SR si svoj mandát vykonávam slobodne a slobodu si vykladám tak, že sa môžem stretnút s kým chcem a kedy chcem, najmä ak to nejde proti záujmom SR. A takýmto stretnutím bolo aj stretnutie s pánom ministrom zahraničných vecí Szijjártoóm, kde sme, okrem iného, sa dotkli aj témy dvojitého občianstva," povedal poslanec v telefonickom rozhovore poslanec klubu OĽaNO Gyimesi.

Spomínaný konflikt sa rozoberal aj vo štvrtkovej relácií Na Hrane. Zástupca opozície i zástupca koalície sa však tentkorát zhodli. "Sa tu maďarský minister zahraničných vecí prechádza po Komárne a motá sa do našich vnútorných záležitostí a komentuje zákon o dvojitom občianstve. Toto je niečo neprijateľné," konštatuje Juraj Blanár zo Smeru-SD.  "Vzácne súhlasím s pánom Blanárom. Je to neprijateľné a neprípustné, aby sa cudzia krajina starala do vnútorných záležitostí. Je to absolútny škandál," doplnil ho predseda parlamentu Boris Kollár.

Maďarského ministra zahraničných vecí trápi Klus

Szíjjarto však za škandál považuje niečo iné, a to vyjadrenie štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Klusa, ktoré odznelo vo vysielaní televízie TA3. "Je nepredstaviteľné, aby takto vysoko postavený činiteľ prirovnal situáciu zahraničných Maďarov ku kaukazkému konfliktu," povedal Szijjártó.

"V predmetnej diskusií som hovoril o tom, že na východe Ukrajiny a niektorých gruzínskych regiónoch sa stalo doslova rozdávanie občianstiev vážnou bezpečnostnou hrozbou. Toto si v skratke niektorí ľudia, ktorým evidentne vyhovuje, aby sa zvýšilo národnostné napätie na Slovensku zvýšilo, vyhodnotili tak, že som údajne hovoril o tom, že Maďari na Slovensku sú bezpečnostnou hrozbou," oponoval štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Opačný názor má však predseda vlády. Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó je priateľ Slovenska. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič. Matovič tak reagoval na vyjadrenie slovenského ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka. 

"Nemám rád, ak niekto o ľuďoch, ktorí svojimi činmi dokazujú, že sú priateľmi Slovenska, šíri pravý opak," napísal Matovič v statuse. Szijjártó podľa Matoviča ukázal, že je priateľom, keď Slovensku pomáhal zabezpečiť dva milióny ruských vakcín Sputnik V. Práve maďarský šéf diplomacie mal byť osobou, ktorá poskytla Matovičovi prvé informácie o vakcíne a kontakt na ministra hospodárstva Ruskej federácie Denisa Manturova.

"Náš vzťah s Petrom ako aj maďarským premiérom Viktorom Orbánom je dostatočne priamy na to, aby sme sa vedeli kedykoľvek otvorene baviť aj o ťažkých témach, ako je zákon o dvojakom občianstve," dodal Matovič.

"Predseda vlády Matovič sa v spore slovenskej a maďarskej diplomacie postavil proti tej slovenskej," zhodnotil vyjadrenie premiéra europoslanec Michal Šimečka (PS) vo svojom profile na sociálnej sieti.

Podľa europoslanca Matovič porušil základný princíp reprezentovania vlastnej krajiny. "Koaličné spory zostávajú doma, a v zahraničí vláda vystupuje jednotne. Matovič kvôli jednému poslancovi strany OĽaNO ponížil vlastného ministra zahraničia a vyrobil hanbu pre celý štát," uviedol Šimečka s tým, že zvyšku Európy tak vyslal signál, že Slovensko patrí do "Orbánovej partie".

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová  zdôraznila, že je "absolútne neprípustné", aby minister zahraničných vecí cudzej krajiny rokoval na Slovensku s poslancom Národnej rady SR o zmene slovenskej legislatívy. "Strana Za ľudí očakáva, že predseda vlády Igor Matovič sa bude dištancovať od krokov poslanca OĽaNO a radikálne odmietne zasahovanie cudzích štátov do slovenskej legislatívy. Je absurdné, že sa premiér zastal maďarského ministra zahraničných vecí a nie svojho vlastného slovenského ministra zahraničných vecí, ktorý sa postavil na ochranu suverenity Slovenskej republiky," dodala Remišová.

​​

Ťahanice okolo dvojitého štátneho občianstva medzi Slovenskom a Maďarskom trvajú viac ako 10 rokov, no a tento spor opäť rozdúchal už tak komplikovanú situáciu. Jednoznačne sa k situácií postavilo aj ministerstvo vnútra, ktoré novú úpravu občianstva presadilo. "Nevidíme dôvod, na to aby sme o vnútroštátnickej právnej úprave, ktorá je výsostne v našej výsostnej pôsobnosti rokovali s iným štátom. Navyše platná ani navrhovaná právna úprava sa netýka len konkrétne určeného cudzieho štátu, ale je koncipovaná vo väzbe na cudzie štátne občianstvo všeobecne," vysvetlil pre TV JOJ hovorca rezortu Petar Lazarov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy