Jasno
18°
Bratislava
V Nemecku objavili najstaršiu sošku paleolitickej venuše
Zdielať na
Zahraničie

V Nemecku objavili najstaršiu sošku paleolitickej venuše

prehistoricka venusa-nemecko

Zdroj: TASR/AP/Daniel Maurer

Vedci odhadli jej vek asi na 35 000 rokov

"Má silný sexuálny náboj," opísal vzácny objav archeológ Nicholas Conard z univerzity v Tübingene. Z mamutieho kla vyrezaná podobizeň ženy s výrazne modelovanými prsiami, pohlavnými orgánmi, bruchom a naširoko posadenými stehnami sa našla v septembri 2008 pri výskume jaskyne Hohle Fels v pohorí Švábska Jura.

Vedcom sa podarilo pospájať šesť oddelených fragmentov do takmer kompletnej postavy a stále dúfajú, že sa im podarí nájsť aj chýbajúcu ľavú ruku. Vek šesťcentimetrovej sošky bez hlavy a chodidiel sa rádiokarbónovou metódou podarilo stanoviť na minimálne 35.000 rokov. Štúdia venovaná objavu vyšla dnes v odbornom časopise Nature.

"Ide o najstarší známy exemplár figurálnej plastiky na svete," skonštatovala Jill Cooková, kurátorka zbierok z paleolitu a mezolitu v Britskom múzeu v Londýne. Podľa jej slov je možné, že švábska venuša zobrazuje ženu ako symbol plodnosti v momente pôrodu.

Archeológ Paul Mellars z univerzity v Cambridgei tvrdí, že sošku treba v prvom rade vnímať ako sexuálny symbol. "Títo ľudia boli posadnutí sexom," vyhlásil Mellars na margo paleolitických lovcov. "Spôsob interpretácie nám však veľa prezradí aj o nás samých."

Doteraz sa na rozsiahlom území od Pyrenejí až po južné Rusko našlo približne 150 pravekých venuší, najstaršie doteraz z obdobia okolo 29.000 rokov.

Zdielať na

Najčítanejšie správy