Elyzejský palác rozhodol. Veža katedrály Notre-Dame bude v tomto štýle

10.07.2020 11:22 Noviny.sk Zahraničie

Elyzejský palác rozhodol. Veža katedrály Notre-Dame bude v tomto štýle

PARÍŽ / Po dlhých diskusiách odborníkov a mnohých návrhoch sa Elyzejský palác nakoniec rozhodol. Nová strecha katedrály bude mať pôvodný vizuál.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron podporil obnovu zničenej veže na katedrále Notre-Dame v štýle z 19. storočia a to v gotickom slohu. Ukončil tak špekulácie, podľa ktorých chceli dať veži moderný dizajn.

Politik chce, aby práce dokončili do roku 2024, keď sa v Paríži budú konať letné olympijské hry. Elyzejský palác informoval, že prezident sa obával predĺženia rekonštrukcie a nechcel, aby bola príliš komplikovaná. "Veci sa museli rýchlo vyjasniť," dodal palác.

Proces vytvorenia návrhov modernej veže a medzinárodná súťaž architektov by priniesli zbytočné zdržiavanie. "Prezident dôveruje odborníkom a schválil náčrty projektu hlavného architekta, ktorý plánuje identickú rekonštrukciu veže," vyhlásil palác po stretnutí francúzskej Komisie pre národné dedičstvo a architektúru (CNPA).

​Katedrálu vlani 15. apríla značne poškodil požiar. Šéfom rekonštrukcie sa stal generál francúzskej armády Jean-Louis Georgelin, ktorý chcel novú, modernú vežu. Jeho nápad krátko podporoval aj samotný prezident. Následne sa objavili návrhy architektov z celého sveta. Jeden chcel vytvoriť na streche bazén, druhý zase obrovský park so skleníkom.

Hlavný architekt katedrály Philippe Villeneuve bol proti takýmto nápadom a podporil rekonštrukciu dizajnu z 19. storočia. Generál Georgelin dokonca vlani v novembri na stretnutí kultúrnej komisie Národného zhromaždenia architektovi povedal, aby "zavrel ústa".

Takto vyzerali návrhy na rekonštrukciu katedrály:

Náš kolega Adam Zavřel vycestoval na miesto krátko po vypuknutí. Pozrite si rozhovor zo štúdia:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 Noviny
18:00 BEZ SERVÍTKY
19:00 Krimi
16:40 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:40 Kosti XII.
18:40 Kosti XII.
16:55 Súdna sieň
18:00 Súdna sieň
19:05 Spravodlivosť v krvi X.
17:30 Knihy od Stonožky
17:35 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
18:05 Petronela Jabĺčková
16:20 Země naděje
18:20 Dobrodružství Hucka Finna
20:15 Nádech pro lásku