Oblačno
26°
Bratislava
Drahomír
16.7.2025
Vraždiacu hubu rozšírila žaba testujúca ženskú graviditu
Zdielať na
Zahraničie

Vraždiacu hubu rozšírila žaba testujúca ženskú graviditu

Stovky druhov žiab vymierajú na následky nákazy

Smrteľne jedovatá huba, ktorá spôsobuje smrť stoviek druhov obojživelníkov od Austrálie až po Európu, tiahne naprieč Panamou. Táto huba zabíja obojživelníky po stovkách tisícok a panamskému národnému symbolu tak hrozí reálne vyhynutie.  

Huba, bežne známa ako huba Chytrid, obrastie žabu a z jej kože vyžiera keratín. Niektoré obojživelníky však práve kožou dýchajú.

Chytrid sa po Paname šíri závratnou rýchlosťou. Žaba zlatá je ochranármi považovaná za najviac ohrozený druh, v najbližších 10-ich rokoch sa predpokladá až 50-percentný pokles populácie tejto žaby.

Pre Žabu zlatú je typicka žiarivá oranžovo-žltá farba s čiernymi bodkami. Predmetom veľkého záujmu vedcov je práve pre svoju vzácnosť a ojedinelosť. Nemá ušné bubienky a komunikuje akýmsi "semaforovým" systémom giest, ktoré uskutočňuje nohami a chodidlami. 

REUTERS

Zastaviť zhubné šírenie huby sa snaží Centrum pre ochranu obojživelníkov EVACC. Ochranári z EVACCU uskutočňujú výskum a podporujú osvetu, ktorá môže zachrániť až 16 najohrozenejších druhov v regióne. 

V údolí Anton žilo kedysi až 62 druhov žiab. Tento počet rapídne klesol na dnešných 15. Panamský biológ Edgardo Griffith sa domnieva, že miznutie obojživelníkov bude mať neblahé dôsledky aj pre človeka. 

"Hrozba huby Chytrid sa šíri po svete a tam, kde sa vyskytne, obvykle prichádza k populačnému poklesu obojživelníkov," hovorí biológ Brian Gratwicke. Zdá sa, že výskyt huby prudko narastá najmä v hornatých tropických oblastiach. Šíri sa Strednou Amerikou rýchlosťou asi 30 kilometrov za rok a ked udrie na nejakú kontrétnu oblasť, následkom je vymretie približne 50-ich percent druhov v priebehu 5 mesiacov. 

Podľa Gratwicka sa presne nevie, prečo sa huba sa rozširuje tak rýchlo a v takej miere. Vedci majú podozrenie na Africkú pazúrnatú žabu. Počas 50-tych rokov 20. storočia boli tieto žaby chované a exportované v tisíckach po tom, čo sa potvrdilo, že sú dobrým nástrojom pre testovanie ženskej gravidity.

Ženy, ktore sa domnievali, že sú tehotné, vstrekli do žaby svoj moč a ak tá začala následkom prítomnosti moču v tele ovulovať, žena si mohla byť istá, že je v inom stave. Veľa vedcov tvrdí, že žaby určené na export boli infikované hubou a táto nákaza sa rozšírila aj na ďalšie druhy obojživelníkov žijúcich na miestach, kam boli nakazené žaby privezené. 


Zdielať na

Najčítanejšie správy