Polojasno
20°
Bratislava
Drahomír
16.7.2025
Brusel pripravuje protiúder. Colnú vojnu chce Trumpovi vyhovoriť
Zdielať na

Brusel pripravuje protiúder. Colnú vojnu chce Trumpovi vyhovoriť

BRUSEL, WASHINGTON/Odvetné clá voči Spojeným štátom môžu najviac poškodiť výrobcu lietadiel Boeing. Bez ujmy by nebol ani automobilový priemysel. Nemecký kancelár Merz amerického prezidenta Trumpa varoval, že odveta z Bruselu môže byť rázna.

Európa nebude sedieť v kúte a na ekonomické hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa pripravuje vlastnú reakciu. Keď Biely dom avizoval, že na Európsku úniu uvalí clá vo výške 30 percent, Brusel hneď naznačil, že sa nebude len nečinne prizerať. Európska únia má páky na to, aby dokázala kolos, akými sú Spojené štáty, potrápiť.

Bruselský Mr. Fix It, eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič, ktorý so Spojenými štátmi dlhodobo vyjednáva, už avizoval, že navrhované vysoké clá môžu transatlantický obchod úplne zastaviť. „Ak clá ostanú na 30 percentách, obchodovanie ako ho poznáme, nebude pokračovať. Bude to mať negatívne dôsledky na oboch stranách Atlantiku,“ povedal eurokomisár, ktorý chce podobnému scenáru zabrániť za každú cenu.

Rekordný vzájomný obchod

Obchodná výmena medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou dosahovala vlani hodnotu 1,68 bilióna eur, čo predstavuje približne 30 percent svetového obchodu. Analytici aj preto dúfajú, že do 1. augusta dôjde k ich prehodnoteniu. Žiadna kaša sa nie je taká horúca, ako sa navarí. Potvrdil to aj sám Trump. „Stále som otvorený rokovaniam,“ povedal počas stretnutia s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) Markom Ruttem. O americkom prezidentovi je verejne známe, že clá používa ako nástroj politického boja.

Odpoveď Bruselu podľa portálu Politico má byť zavedenie ciel na tovary v celkovej hodnote 72 miliárd eur. Týkať sa môžu automobilového, leteckého poľnohospodárskeho priemyslu či alkoholu popredných značiek.

Kríza pre Boeing

Prípadné odvetné clá môžu byť bolestivé najmä pre americký letecký priemysel, konkrétne pre už aj tak ťažko skúšaného výrobcu lietadiel Boeing. Ten bojuje s kvalitou svojich produktov, ktoré trpia tlakom na čo najrýchlejšiu produkciu lietadiel.

Vlani Boeing doručil 348 lietadiel, zatiaľ čo jeho európsky konkurent Airbus doručil 766 lietadiel všetkých druhov. „Marže Boeingu sú už teraz nízke po škandáloch v oblasti bezpečnosti lietadiel, štrajk v roku 2024 stojí firmu miliardu mesačne a tá nestíha načas dodávať,“ píše letecký publicista Lan Varley. Pripomína, že firme už teraz robia problémy ceny hliníka. „Tie cenu lietadla predražujú len o 0,3 perenta, čo je pri Boeingu 737 približne 200-tisíc dolárov. Ak ale lietadlá vyrábate na desiatky, tento rozdiel sa už prejaví,“ dodáva Varley.

Airbus na druhej strane má veľkú výhodu, ktorou je to, že lietadlá vyrába nielen v Európe, ale aj v závode v meste Mobile v americkom štáte Alabama. Clá by tak nezasiahli lietadlá, ktoré sú tam vyrobené. Dotkli by sa ale komponentov, ktoré sú na americkú pôdu dovážané.

V hre sú ďalšie obmedzenia

Brusel má v pláne okrem leteckého priemyslu postihnúť aj americké strojárenské výrobky, produkty chemického priemyslu, plasty, zdravotnícke zariadenia, elektrické zariadenia a poľnohospodárske produkty.

Pôvodne malo ísť o tovary v celkovej hodnote 95 miliárd eur, po konzultáciách s členskými štátmi bol ale objem znížený na 72 miliárd. Brusel sa tak snaží naznačiť, že mu ide o veľa . „Európska únia nemá iné trhy, na ktoré by sa mohla zamerať a kam by mohla pedávať,“ povedal pre Reuters Varg Folkman, analytik Európskeho politického centra.

Merz: Nepodceňujte úniu

Nemecký kancelár Friedrich Merz dúfa, že Európskej únii sa do 1. augusta podarí s Washingtonom dohodnúť. „Vláda Spojených štátov by nemala podceňovať pripravenosť Európanov reagovať na prehnané clá podobnými opatreniami,“ vyhlásil.

Kancelár Merz pripomenul, že prípadné clá by sa nemeckej ekonomiky, ktorá je proexportne zameraná, výrazne dotkli. Vývoz z Nemecka do USA by mohol klesnúť o miliardu mesačne. Urgentnú výzvu Európskej komisii na ochranu európskej ekonomiky vyslovil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy