Klimatická zmena má na zem nečakaný dopad: Svet sa má pripraviť na ďalšie katastrofy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Turistov vystrašil výbuch sopky na Sicílii
SVET / Klimatická zmena má ďalší, prekvapujúci a potenciálne katastrofický dopad. Nová štúdia varuje, že topenie ľadovcov uvoľňuje tlak na sopky, čo by mohlo viesť k zvýšenej sopečnej aktivite.
Klimatická zmena neovplyvňuje len počasie, ale môže mať oveľa hlbšie dôsledky. Nová štúdia tímu vedcov z Ameriky, Čile a Veľkej Británie upozorňuje na nečakanú hrozbu: zvýšenú sopečnú činnosť. Príčinou má byť topenie ľadovcov, ktoré ovplyvňuje tlak v magmatických komorách sopiek. Autor na to upozornil v štúdii o rozširovaní a zmenšovaní patagónskeho ľadovca.
Ako topenie ľadovcov aktivuje sopky?
Vedci sa zamerali na sopku Mocho-Choshuenco, ktorá sa nachádza v čilských Andách. Tá bola doteraz pokrytá hrubou vrstvou ľadu. V dôsledku klimatických zmien však tento ľadovec ustupuje.
Tlak ľadovca ovplyvňuje magmu
Výskumníci si všimli, že topenie ľadu má vplyv na podmienky vo vnútri sopky. Vytvára sa tlak, ktorý stláča magmu a podporuje vznik nánosov kremičitých hornín.
S ústupom ľadovca sa však tlak znižuje. To vedie k uvoľneniu magmy. Vedci tak uviedli, že výbušné erupcie, ktoré prichádzajú po rýchlom úbytku ľadu, majú spolu súvislosť.
Zistenia získané pri štúdiu Mocho-Choshuenco považujú vedci za scenár, ktorý by sa mohol odohrať aj na iných sopkách pokrytých ľadovcom. Svet by sa tak mal pripraviť na možnosť zvýšenej sopečnej aktivity v oblastiach, kde sa ľadovce topia.