Kim Čong-un sa previezol na bielom koni. Pred pár dňami avizoval odhalenie novej strategickej zbrane

Kim Čong-un sa previezol na bielom koni. Pred pár dňami avizoval odhalenie novej strategickej zbrane

PCHJONGJANG / Štátna severokórejská televízia zverejnila nové zábery vodcu Kim Čong-una. Naprieč zasneženou krajinou jazdí na koni. Video podľa agentúry Reuters vzniklo koncom roka 2019.

V približne hodinu trvajúcom zázname vidno Kima spolu so svojou manželkou Ri Sol Ju a vysokopostavenými predstaviteľmi štátu ako jazdia na koňoch na zasneženom vrchu Pektu. Pektu ja posvätná hora. Portál novinky.cz informuje, že podľa analytikov takéto propagandistické videá predznamenávajú nejaké významné vyjadrenie.

V roku 2017 Kim Pektu navštívil po tom, čo KĽDR odpálila verziu rakety Pukguksong-2. Kimova cesta by mohla súvisieť s utorkovým rokovaním vládnucej strany. Severokórejský vodca na ňom prehlásil, že jeho krajina nemá dôvod predlžovať svoje moratórium na skúšky jadrových zbraní a rakiet dlhého doletu a že skoro predstaví svetu novú strategickú zbraň. "Nemáme žiadny dôvod byť ďalej jednostranne spútaní týmto záväzkom," uviedol na zjazde Kim Čong-Un.

Jadrové odstrašovanie je podľa severokórejského vodcu dôležité kvôli hrozbám z Washingtonu. USA pokračujú vo vojenských cvičeniach v s Južnou Kóreou. Kim sa posťažoval aj na "gangsterské sanckie a nátlak". Kritizoval Washington taktiež za premárnenie časi k dialógu. Pokiaľ USA nezmenia nepriateľskú politiku voči Severnej Kórei, KĽDR bude pokračovať vo vývoji strategických zbraní, varoval. "Svet čoskoro uvidí novú strategickú zbraň, ktorou disponuje KĽDR," avizol Kim Čong-un.

Vrch Pektu, sopka prechádzajúca severokórejskou hranicou s Čínou, je pre mnohých kórejcov na severe aj na juhu posvätným vrchom. Uctievajúp ju ako mýtické rodisko zjednoteného a nezávislého polostrova. Podľa severokórejskej histórie založil Kimov starý otec Kim II Sung svoju protijaponskú vojenskú kampaň práve na tomto vrchu. Severená Kórea tvrdí, že otec Kim Čong Una, Kim Čong-Il sa narodil na vrchu Pektu. Historici sa ale domnievajú, že jeho skutočné miesto narodenia bolo v Rusku.

Zdroj: noviny.sk, novinky.cz, ČTK, Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:25 Vražedné čísla V.
00:25 NOVÝ ŽIVOT II.
01:25 Krimi
23:00 Muž tajči
01:15 Letecké katastrofy XIV.
02:15 Prvé oddelenie
22:50 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
00:45 POLICAJTI V AKCII
01:40 POLICAJTI V AKCII
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ XV. - XVIII.
00:05 Rapotáčik 2
21:55 Ten dvanáctý
00:05 Já nebo nikdo
01:35 Strážce spravedlnosti I.