Utečenec a žurnalista Boochani sa po 6 rokoch dostal na slobodu. Doslova sa z nej vypísal

Utečenec a žurnalista Boochani sa po 6 rokoch dostal na slobodu. Doslova sa z nej vypísal

AUCKLAND / Z Iránu odišiel do Austrálie za slobodou. Nepodarilo sa mu to. Chytili ho na člne spolu s ostatnými migrantmi a uväznili na ostrove Manus. Ako bývalý novinár nezostal ticho a tajným telefónom posielal známym cez aplikáciu WhatsApp príbehy z väznice.

Iránsky utečenec Behrouz Boochani nie je verejnosti neznámy. Kurdsko-Iránsky utečenec a žurnalista informácie o zlých podmienkach väzňov na ostrove Manus posielal cez zašifrované správy niekoľko rokov. Takto sa dočkali zverejnenia aj jeho príbehy, ktoré cez WhatsApp písal známemu v perzštine.

Žurnalista sa na slobodu dostal najmenej očakávaným spôsobom, doslova sa z nej vypísal. Nový Zéland mu vystavil dočasné víza, pretože tamojší aktivisti ho vďaka Whatsappovej knihe pozvali na literárne podujatie. "Konečne sa cítim opäť šťastný a som rád, že som to celé prežil," povedal po prílete Behrouz Boochani, ktorý sa tak po 6 rokoch dostal prvýkrát na slobodu.  

"Roky som mal slobodu na dosah, nikdy sa to ale nepodarilo. Môj príbeh môže byť nádejou pre ostatných," dodal. Hoci Behrouz avizoval, že bude žiadať o predĺženie víz na Novom Zélande, úrady už oznámili, že mu to neumožnia. Bude si tak musieť počkať na povolenie vycestovať do Spojených štátov, ktoré ešte posudzuje OSN.  

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:40 Pravá blondínka
16:45 Začarovaní
19:00 Krimi
14:50 12 podmienok dedičstva
17:15 Áno, šéfe! USA IV.
18:10 Áno, šéfe! USA IV.
16:00 ZÁCHRANÁRI
16:55 Ako som prežil
18:00 Vraždy v Brokenwoode V.
16:35 Macko Uško
16:45 Hanička a Murko pre najmenších
16:55 Medzi nami zvieratkami
15:45 Diana
17:45 Valerian a město tisíce planet
20:15 Plán útěku