Nezvyčajný úkaz v Temži. Za posledný mesiac v rieke uhynuli už dve veľryby

Nezvyčajný úkaz v Temži. Za posledný mesiac v rieke uhynuli už dve veľryby

GRAVESEND / Nezvyčajný úkaz zažili obyvatelia Veľkej Británie. Mŕtvu veľrybu našli v Temži len dva týždne po tom, čo v tom istom úseku vodného toku uhynul vráskavec dlhoplutvý s prezývkou Hessy.

Zviera našli podľa independent.co.uk v blízkosti mestského móla v Gravesende a predbežné zistenia naznačujú, že 32 metrov dlhé zviera je vzácnou veľrybou. Zoologická spoločnosť v Londýne (ZSL) vykonáva posmrtnú analýzu, aby zistila, prečo zomrela, aj keď sa tieto dva incidenty nepovažujú za spojené.

Martin Garside z úradu londýnskeho prístavu (PLA) uviedol, že k uhynutému zvieraťu privolali čln na vlečenie do neďalekého zariadenia, kde by mali skúmať jej uhynutie. "Podarilo sa nám okolo vráskavca postaviť čiaru, ktorý ho zaistil, a potom sme ho odtiahli do jedného z našich zariadení na východ od Gravesendu. Nikto zviera živé nevidel, takže prvýkrát, keď bola veľryba spozorovaná, už nebola pri živote," povedal Martin Garside. "Možno už bola zopár dní mŕtva. Vytiahli ju z vody a odovzdali na analýzu," dodal. Garside hovorí, že druh a pohlavie ešte musia odborníci potvrdiť. Dodal, že je veľmi zaujímavé, že dve veľryby uhynuli tak blízko pri sebe, ale povedal, že neexistuje žiadna zrejmá príčina smrti.


Počty veľrýb, ktoré boli predtým uvedené ako ohrozené, sa od 70. rokov, kedy bol zavedený medzinárodný zákaz komerčného lovu veľrýb, zhruba zdvojnásobili. Populácia dnes predstavuje 100 000 zrelých jedincov a po modrých veľrybách je druhým najväčším cicavcom na svete.Zdroj: noviny.sk/independent.co.uk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:00 DEDIČSTVO
07:20 Panelák
05:10 Hoď svišťom II.
05:45 POLICAJTI V AKCII
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
08:15 Scorpions Forever
10:05 Dobrou noc a hodně štěstí