V USA zomrel prvý človek na chorobu spôsobenú fajčením e-cigarety

25.08.2019 11:19 Noviny.sk Zahraničie

V USA zomrel prvý človek na chorobu spôsobenú fajčením e-cigarety

WASHINGTON / V Spojených štátoch zomrel prvý človek na chorobu dýchacích ciest spôsobenú fajčením elektronickej cigarety. Odborníci už nejaký čas vyšetrujú túto záhadnú pľúcnu chorobu, ktorá sa po USA rozšírila.

O tragickom prípade informoval spravodajský web BBC s odvolaním na záchranárov. Zatiaľ, nie je jasné čo bolo presnou príčinou jeho smrti. Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb(CDC) uviedlo, že eviduje 193 potencionálnych prípadov pľúcnej choroby v 22 amerických štátoch. V mnohých prípadoch títo chorí ľudia nahlásili, že vďaka e-cigarete  inhalovali THC, psychoaktívnu látku, ktorá sa nachádzaj aj v marihuane. Prípady boli nahlásené v rozmedzí dvoch mesiacov od konca júna. 

Osoba zomrela v štáte Illinois "po hospitalizácii s neznámou chorobou potom, čo fajčila e-cigaretu," vyjadrila sa epidemiologička Jennifer Laydenová. "S ľútosťou sme sa dozvedeli o prvej smrti spojenej so šírením nákazy pľúcnej choroby u užívateľov e-cigarety alebo vaporizačných zariadení," povedal riaditeľ CDC Robert Redfield. 

Všetky choroby doteraz vykazovali rovnaké príznaky: kašeľ, dýchavičnosť, únava a niektorí ľudia tiež zvracali a mali hnačky. Podľa lekárov zatiaľ nie sú žiadne náznaky, že by choroba mala byť infekčná. Úrady už ale nariadili urobiť laboratórne testy náplní do e-cigariet v snahe určiť, či obsahujú škodlivé zlúčeniny.

Zdroj: noviny.sk/čtk/BBC

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
19:30 Profesionáli II.
20:25 Silnejší
01:00 Voda pre slony
19:00 Premeny s Khloé Kardashian I.
20:10 Myšlienky vraha II.
21:00 Myšlienky vraha II.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:20 Kolo zázraků
20:15 Věčně mladá
22:15 Pomsta je sladká