Deň po ničivej búrke v Grécku: Turisti musia počítať s výpadkami elektriny, upozorňuje slovenské ministerstvo

12.07.2019 11:16 Noviny.sk Zahraničie

Deň po ničivej búrke v Grécku: Turisti musia počítať s výpadkami elektriny, upozorňuje slovenské ministerstvo

CHALKIDIKI/BRATISLAVA / Slováci cestujúci na sever Grécka musia v najbližších dňoch rátať s možnými krátkodobými výpadkami elektriny. Informuje o tom ministerstvo zahraničia potom, čo sa vo štvrtok poloostrovom Chalkidiki prehnala silná búrka s krupobitím. O život pri nej prišlo najmenej 7 turistov, medzi nimi aj Česi. Podľa informácií rezortu sa medzi obeťami a zranenými Slováci nenachádzajú.

"V celom regióne Chalkidík bol vyhlásený mimoriadny stav a na postihnutých miestach sa od skorého rána vykonávajú práce na odstraňovaní škôd a obnovení prevádzky elektrickej energie a pitnej vody. Grécke autority postupne uvádzajú postihnuté miesta a služby do normálneho stavu fungovania. Prívod elektrickej energie by mal byť zabezpečený v celej postihnutej oblasti najneskôr do soboty 13. júla," informuje ministerstvo zahraničných vecí. Cestná doprava bola už obnovená a letecká doprava z/do Solúnu nebola búrkou postihnutá. 

"Občanom plánujúcim dovolenku v Grécku odporúčame kontaktovať cestovné kancelárie ohľadom bližších informácií o prevádzke konkrétnych hotelov, resp. ubytovacích zariadení," uviedol ďalej rezort. 

V severnom Grécku vietor vyvracal stromy a ničil strechy budov. Takmer 80 percent poloostrova zostalo nateraz bez elektrického prúdu. Tento prírodný živel, ktorý zasiahol po tropických dňoch s teplotou 40 stupňov Celzia, si vyžiadal životy najmenej siedmich turistov. Česká dvojica zomrela potom, čo sa kvôli silnému vetru prevrátil obytný príves na poloostrove Chalkidiki. V prívese sa s nimi podľa informácií úradov nachádzal ešte jeden človek, ktorý to ale prežil. Približne ďalších 100 ľudí sa zranilo.  

"Pokiaľ ide o Slovákov, našťastie nie sú medzi obeťami tohto nešťastia, nemáme ani také, že hlásené, že by boli zranení slovenskí občania, každopádne náš zastupiteľský úrad v Aténach situáciu monitoruje a kontaktuje tých Slovákov, ktorí sa zaregistrovali v našom systéme a preveruje či sú v poriadku. Podľa týchto zistení zatiaľ nikto neutrpel zranenia. Na niektorých miestach údajne nie je elektrická energia a taktiež je momentálne tam vyhlásený dočasne výnimočný stav," vyjadril sa hovorca rezortu vnútra Boris Gandel.  

Zdroj: noviny.sk/mzv

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:45 Labková patrola I.
08:25 PRÁZDNINY II.
09:25 PRÁZDNINY II.
06:45 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
08:00 NOVÁ ZÁHRADA
09:25 NA CHALUPE
07:55 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
08:50 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
10:05 Najlepší hamburger na svete
07:50 Sníček
08:00 Okido I.
08:15 Viking Vicky
06:25 Osudová láska
08:00 Z ulice na green
09:45 Asterix a Vikingové