V Žiline pribúda počet nakazených pre kliešte. Aké sú najčastejšie príznaky a ako správne postupovať?

12.07.2019 10:50 Noviny.sk Slovensko

V Žiline pribúda počet nakazených pre kliešte. Aké sú najčastejšie príznaky a ako správne postupovať?

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA/ŽILINA / Sezóna kliešťov je v plnom prúde. V nemocnici v Žiline už pribudlo niekoľko desiatok prípadov s podozrením na kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu. Za posledné štyri mesiace lekári zaznamenali až 48 prípadov, oddelenie neurológie je už v týchto dňoch maximálne obsadené. Infekcie sa týkajú aj detí. Odborníci preto radia, ako sa pred kliešťami chrániť a čo robiť v prípade, že kliešťa nesprávne vyberiete. Dôležité je spozorovať aj prvé príznaky.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline v priebehu posledných štyroch mesiacov lekári zaznamenali 48 prípadov, z čoho približne v jednej tretine bola na základe vyšetrení dokázaná kliešťová encefalitída, lymská borelióza či zápalové ochorenie vyvolané inými typmi vírusov. Problémy postihli aj deti. Na oddelení pediatrie potvrdili už dve kliešťové encefalitídy a sedem boréliových neuroinfekcií.

Ako sa chrániť pred kliešťom?

Kliešťová encefalitída je závažné vírusové ochorenie, ktoré môže byť sprevádzané zápalom mozgu, miechy alebo mozgových obalov. Prenáša sa nielen uštipnutím infikovaným kliešťom, ale taktiež konzumáciou nepasterizovaného mlieka či mliečnych výrobkov z infikovaných zvierat, najčastejšie kôz.

Rady ako sa chrániť:

 • prevencia
 • vhodné oblečenie
 • používanie repelentu
 • dôkladná kontrola tela a rýchle odstránenie kliešťa
 • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov - okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie

"Čerstvo prisatého kliešťa je možné odstrániť dokonca len kvapkou mydla a vatovým tampónom jemným kývavým pohybom. Mnoho ľudí má z vyberania strach, prípadne kliešťa odstránia a vo vnútri ostane jeho hlavička. Vtedy je nutné okamžite navštíviť lekára," zdôraznil Igor Bízik, medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice. 

Najčastejšie príznaky

 • bolesti hlavy
 • závraty
 • vysoké teploty
 • slabosť
 • malátnosť a únavnosť

Podľa primára oddelenia neurológie žilinskej nemocnice Juraja Vyletelku je v prvom rade potrebné vylúčiť neuroinfekciu, vážne ochorenie, ktoré môže skončiť smrťou. "Pacient je u nás hospitalizovaný, absolvuje lumbálnu punkciu a zisťujeme, či sa zápal nachádza v centrálnom nervovom systéme. Pri lymskej borelióze prebieha liečba antibiotikami podávanými venózne, takže je hospitalizácia dlhšia - približne jeden mesiac, pri kliešťovej encefalitíde je to týždeň alebo viac, a to podľa druhu zápalu." 

Kliešť sa najčastejšie prisaje:

 • do vlasatej časti hlavy
 • do slabín a podpazušia
 • za uši
 • do podkolennej jamky
 • na intímne miesta

Ako správne kliešťa vybrať?

Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť kliešťa. Dôležité je vybrať celé telo aj s hlavičkou. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne použite prípravok s obsahom alkoholu. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Pri akej teplote už v lese nestretnete kliešťa?

To, či si domov prinesiete kliešťa, závisí aj od toho, kadiaľ v lese prechádzate, ale tiež od toho, ako veľmi je teplo. Kliešťom sa horúčava nepáči. "Sú aktívne v tomto období ráno a večer. Cez deň, keď stúpne teplota nad 23 stupňov, tak zaliezajú do zeme a takmer sa s nimi nestretneme," objasnil Branislav Peťko, Centrum aplikovaného výskumu univerzitnej veterinárnej nemocnice UVLF Košice. 

Viac sa dočítate aj v článku TU:

​Kliešte majú aj svoje obľúbené miesta. "Miesta, kde je ich koncentrácia najvyššia sú okraje lesa, okraje chodníkov. Kliešte vnímajú pohyb ľudí a zvierat a približujú sa do tých miest, kde ten pohyb je," informoval Branislav Peťko.

Komáre tento rok poriadne trápia Slovákov. Čo radia odborníci a čo prisľúbil štát?: 

Zdroj: noviny.sk/FNsP Žilina

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

22:40 Sestry
01:05 Dom na konci ulice
02:35 Vec: Počiatok
22:00 Tankový prapor
23:35 Bez úniku
01:15 Sráči
22:55 Columbo
00:45 Dr. Dokonalý
01:30 Dr. Dokonalý
22:55 Okido I.
23:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
23:30 Arthur a Minimojovia
22:10 Rukojmí
23:55 REC
01:10 Dcera čarodějky: Hadí dar